MojAndroid

Moderná doba so sebou priniesla okrem technologického pokroku aj množstvo nevýhod a zvýšila počet vecí, ktoré je ťažké ovplyvniť. Jednou z takých vecí je aj to, koľko času naše deti trávia na mobile. Jedni rodičia požičajú dieťaťu svoj mobil či tablet, iní im kúpia vlastný. V každom prípade je čoraz ťažšie pre už tak vyťažených rodičov kontrolovať činnosť detí na mobile. Preto Google priniesol aplikáciu Family Link, ktorá vám s týmto pomôže a my vám prinášame návod, ako s ňou pracovať.

Obmedzte to, koľko je vaše dieťa na mobile

Ak má aj vaše dieťa mobil, určite viete, aké ťažké môže byť odpútať od neho pozornosť dieťaťa. Moderné technológie ponúkajú všetkým vrátane detí nevídané možnosti. Internet má dvere otvorené dokorán pre každého. Mnohé aplikácie nám dnes môžu nahradiť rôzne predmety ako pravítka, vodováhy, alebo dokonca papier a pero.

Všetko toto má však aj svoje temné stránky. Poviete si, že máte prehľad o tom, čo vaše dieťa robí na mobile, ale realita môže byť úplne iná. Internet je dnes už tak otvorený, že sa vaše dieťa môže veľmi jednoducho dostať k nevhodnému obsahu, ktorý mu môže poškodiť. A to nevravíme o závislosti, ktorú mobily spôsobujú. Tá môže vaše dieťa poznačiť na celý život, hoci to teraz ešte nevidíte.

Ak sa teda zaujímate o to, koľko času a čo vlastne vaše dieťa robí na mobile, alebo chcete kontrolovať jeho činnosť, môže vám s tým pomôcť náš návod. Google totiž priniesol aplikáciu Family Link, vďaka ktorej môžete vaše dieťa ochrániť pred mnohým zlým.

Závislosť na smartfóne môže byť pre deti nebezpečná rovnako ako závislosť na drogách
Závislosť na smartfóne môže byť pre deti nebezpečná rovnako ako závislosť na drogách

Ako spojazdniť Family Link?

Pred tým, než sa rozhodnete používať Google Family Link, musíte sa uistiť, že vám bude fungovať správne.

  • Google účet vášho dieťaťa nemôže byť prepojený s jeho školou. Aplikácia nebude v takom prípade fungovať
  • Celý Family Link funguje len do určitého veku dieťaťa. Napríklad v Spojených štátoch je to do 13. roku, u nás by to malo byť o niečo viacej
  • Váš mobil by mal mať minimálne Android 4.4.2. KitKat, zatiaľ čo kontrolovaný mobil dieťaťa aspoň Android 7.0 Nougat. Google hovorí, že fungovať by mal aj 6.0 Marshmallow a 5.0 Lollipop, avšak s malými chybami

Ak ste si istý, že všetky z týchto podmienok spĺňate, môžeme ísť na to:

  1. Stiahnite si do vášho smartfónu aplikáciu Family Link pre rodičov (prvý widget nižšie) a do smartfónu vášho dieťaťa (alebo do zariadenia, ktoré chcete kontrolovať) aplikáciu Family Link pre deti a tínedžerov (druhý widget nižšie).
  2. Otvorte svoju verziu aplikácie a nastavte “účet rodiča”, t. j. napríklad váš osobný účet, cez ktorý chcete dieťa kontrolovať.
  3. Potvrďte, že vaše dieťa má Google účet. Ak ho nemá, v tomto kroku mu ho môžete vytvoriť.
  4. Nájdite mobil vášho dieťaťa. V tomto kroku získate aj 9-miestny kód, pomocou ktoré zariadenia neskôr prepojíte.
  5. Otvorte aplikáciu Family Link pre deti a tínedžerov v mobile dieťaťa a postupujte podľa krokov na obrazovke.
  6. Keď vás o to aplikácia požiada, napíšte 9-miestny kód a zariadenia sa prepoja. Hotovo!
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: flh.release.1.9.0.O.239234908
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: flh.release.1.9.0.O.239234908
Aktuálna cena: Zdarma

Ak chcete spravovať alebo kontrolovať viac než len jedno zariadenie, stačí zopakovať postup vyššie. A ak vytvárate vášmu dieťaťu nový Google účet, aplikácia vás požiada o detaily vašej kreditnej karty. Netreba sa toho zľaknúť, za nič platiť nebudete. Google ju len použije ako metódu overenia.

Čo všetko môžete robiť s Family Link?

Asi najdôležitejšou výhodou používania Family Link je možnosť regulovať čas dieťaťa strávený so smartfónom. Cez aplikáciu máte jednoduchú možnosť nastaviť časový limit alebo večierku. Po presiahnutí limitu alebo termíne večierky sa už dieťa do mobilu nedostane.

Ďalšou užitočnou funkciou je možnosť zamknúť zariadenie na diaľku. Ak teda chcete, aby sa váš potomok na chvíľu odtrhol od mobilu a radšej sa išiel hrať von, zamknete mu zariadenie na diaľku. Dobrá je aj možnosť sledovať polohu dieťaťa, alebo len sledovanie toho, aké aplikácie používa a sťahuje. Prípadné nevhodné voľby môžete jednoducho zaraziť.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Google Family Link je dostupný už v 38 krajinách vrátane Slovenska
Náš tip
Google Family Link: Rodičovská kontrola pre Android od Googlu
Náš tip
NeZávislosť – slovenská aplikácia, ktorá sleduje závislosť na smartfónoch a internete
19.4.2019
Zdroj: Phandroid

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+