MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nami testované Xiaomi Mi 10T Pro 5G je možné považovať za špičku smartfónov z kategórie najvyššej strednej triedy. Značí tomu hlavne jeho bohatá výbava, vzhľadom na cenu, za ktorú sa predáva.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G má na svojej zadnej strane trio snímačov. Ten primárny, 108 MP, produkuje veľmi slušné fotky. S vlajkovými loďami by sme ich neporovnávali, no sme radi, že výsledky sú veľmi obstojné a páčia sa nám. Ultra širokouhlý fotoaparát je potom priemerný. Makro senzor považujeme za istý nadpriemer, no používať ho bude málokto. Čím však smartfón dokáže zaujať, je video a rôzne nočné režimy fotografovania.

Fotoaparáty: Papierové hodnoty nepredbehnú výsledky v praxi

S bájnymi 108 MP to Xiaomi začalo so svojim smartfónom Xiaomi Mi Note 10. Vtedy sa podarilo spraviť vlnu úžasu, no keď si teraz tento senzor porovnáme s inými modelmi, už to zas taký úžas nie je.

108 MP je rekordne veľa, no ide iba o papierovú hodnotu a v praxi je to už o úplne niečom inom. Tento primárny snímač s extrémne vysokým rozlíšením má svetelnosť f/1.69 a veľmi malé pixely o rozmere 0,80 µm. Preto softvér spája štyri pixely do jedného a výsledkom sú 27 MP fotografie.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G fotoaplikácia

Tie vôbec nevyzerajú zle, no konkurencia to podľa môjho názoru zvládne lepšie aj s podstatne menším rozlíšením. Fotky sú už pre Xiaomi typicky mäkké so stratami ostrosti k ich okrajom. Farebne sú na úrovni, ostroť je taktiež vďaka optickej stabilizácii výborná, no celková kvalita fotiek je jednoducho horšia, ako v prípade ostatnej konkurencie.

Xiaomi Mi 10T Pro jednoznačne fotí lepšie, ako všetky zariadenia do 400 alebo až do 500 eur. Na tie, ktoré už stoja nad hranicou 500 eur už možno nemá. Mrzieť vás nemusí absencia teleobjektívu, pretože tento 108 MP senzor dokáže robiť výborné zábery po digitálnom priblížení. Optická stabilizácia obrazu istí ostrosť výsledných záberov.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G fotografovanie

V tme je na tom Xiaomi Mi 10T Pro 5G už horšie, no rozhodne nejde o žiadnu katastrofu. Prejdime teraz na sekundárny, ultra širokouhlý fotoaparát. Ten má rozlíšenie 13 MP (clona f/2.4) a rozhodne patrí k podpriemeru. Aj lacnejšie telefóny vedia robiť lepšie širokouhlé zábery. Chýbajú im detaily, ostrosť a kontrast. Posúdite sami v sekcii s testovacími fotografiami.

S množstvom integrovaných režimov fotografovania

Smartfónu nechýba ani pro režim s možnosťou fotografovania v RAW. Poteší aj prítomnosť mnohých módov fotografovania s využitím dlhého expozičného času (maľovanie svetlom, záber hviezd…) či takzvané klony.

Vďaka klonom môžete byť na fotografii hneď trikrát a výsledok môže vyzerať zaujímavo, stačí zapojiť predstavivosť. Do tretice tu je 5 MP makro snímač so svetelnosťou f/2.4. Ten patrí k tým najlepším makro senzorom, aké existujú, no koniec koncov ho asi používať nebudete.

Vpredu potom nájdeme 20 MP “selfie” fotoaparát so svetelnosťou f/2.2. Myslím si, že výsledky sú ľahko podpriemerné, kvôli zlému dynamickému rozsahu. Každopádne, dokážu obstáť.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G sa snažil už od samého predstavenia zaujať na svoje 8K video. To je ale podľa mňa úplne zbytočné, pretože ho s najväčšou pravdepodobnosťou na ničom nezobrazíte. Navyše, hovorí sa, že ide dokonca iba o 6K video, ktorého rozlíšenie je umelo navýšené.

Tento typ videa s 8K rozlíšením mi nechcel prehrať ani môj notebook, a to som využíval program VLC. Oveľa lepšie vyzerá video v 4K pri 60 fps. Stabilizácia je priam perfektná a výsledok mnohokrát skutočne stojí za to.

Testovacie fotografie Xiaomi Mi 10T Pro:

xiaomi mi 10t pro nočná fotografia mliečna cesta
Toto sa mi podarilo odfotografovať za asistencie Pro režimu

Testovacie fotografie – predný “selfie” snímač na Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie 8K video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie ultra širokouhlé video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

17.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+