MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nedávno testovanú novinku Motorola moto g100 je možné považovať za zabijaka vlajkových lodí, respektíve za jeden z najlepších smartfónov vyššej strednej triedy, presahujúcej až do tej TOP kateģórie.

Fotoaparáty tohto modelu sú veľmi schopné, avšak na tie najlepšie jednoducho nemajú, hoci dokážu podať lepšie výkony, ako niektorá konkurencia. Viac podrobností o zostave fotoaparátov sa dočítate v samotnej recenzii tohto smartfónu, respektíve v pokračovaní článku. Poďme si teda opísať snímače testovaného, skvelého smartfónu.

Fotoaparáty sú menšou slabinou smartfónu Motorola moto g100, no dokážu obstáť

Fotoaparáty sú pomerne nápadnou súčasťou krásnej zadnej strany smartfónu Motorola moto g100. V ľavej hornej časti nájdeme hneď štyri snímače. Ten primárny má vysoké rozlíšenie 64 MP a svetelnosť f/1.7. Pri fotografovaní sa spájajú štyri pixely do jedného, čo má za následok výsledné fotografie v rozlíšení 16 MP.

Sekunduje mu 16 MP ultra-širokouhlý objektív s clonovým číslom f/2.2 a 117-stupňovým uhlom záberu. Ten zároveň slúži aj na vytváranie makro záberov, ktoré sa podľa môjho názoru radia do nadpriemeru. V okolí objektívu sa taktiež nachádza LED blesk, ktorý zaujímavejším spôsobom osvetlí vaše fotografie vyhotovované z blízka.

Motorola moto g100 fotoaplikácia
Fotoaplikácia | Zdroj: Foto: Redakcia

Na záver tu ešte máme 2 MP hĺbkový fotoaparát a ToF senzor. Dôležitejšie, ako parametre na papieri, sú výsledky v praxi. V prípade fotoaparátov to platí niekoľkonásobne. Tak čo, je Motorola moto g100 výborným fotomobilom? Určite nie, ale rozhodne nesklame. Primárny aj ultra-širokouhlý fotoaparát chválim, no nedosahujú vlajkových kvalít, i keď niektoré zábery sa skutočne vydarili.

Nadpriemerné výsledky je možné očakávať iba počas denného svetla

Pri dostatočnom množstve svetla a umiestnení v exteriéri, niektoré výsledky sú dokonca porovnateľné aj s drahšími telefónmi. Narážam pri tom nielen na primárny snímač, ale aj na ten ultra-širokouhlý. Farby fotografie či jej expozícia a kontrast ostávajú takmer nemenné, keď si ich porovnáme so snímkami z hlavného fotoaparátu, čo je super.

Ostrosť je dobrá, a to aj na okrajoch vyhotovených obrázkov. S týmto mávajú občas iní výrobcovia trochu problémy. Dynamický rozsah je nadpriemerný a čudujem sa, aké skvelé fotky dokáže Motorola moto g100 zhotoviť. Celkovo, pokiaľ je reč o fotografiách počas dňa, ide o nadpriemer svojej kategórie. Dlho som však nevidel tak výrazný pokles kvality za zhoršených svetelných podmienok ako v prípade tohto smartfónu.

Motorola moto g100 modul s fotoaparátmi
Sústava fotoaparátov | Zdroj: Foto: Redakcia

Nejde priam o katastrofu, no rázom mi prišlo, akoby som Motorolu moto g100 vymenil za nejaký lacnejší model. Ak neplánujete večer fotiť veľa, tak by som povedal, že tento mobilný telefón by mohol byť vhodným spoločníkom aj pre tých, ktorí sa chystajú sem-tam niečo odfotografovať. Dočkáte sa viac ako solídnych výsledkov.

Video schválim taktiež, automatické zaostrovanie je prítomné a funguje. Teší ma, že počas nahrávania je možné meniť z primárneho objektívu na ten ultra širokouhlý a naopak. Túto vlastnosť vidím málokedy a vždy som za ňu extrémne rád. Video natočíte v 6K pri 30 fps, respektíve v 4K / Full HD (1080p) pri 30 až 60 fps.

Nastavenia Motorola moto g100
Predné “selfie” snímače sú výraznejšie, no zvyknete si na ne | Zdroj: Foto: Redakcia

Predné “selfie” snímače sú solídne. Videl som kvalitou i lepšie, no nedostatky dokáže vynahradiť prítomnosť druhého, širokouhlého predného fotoaparátu pre prípady, kedy je potrebné do snímky pomestiť viacero osôb. Na druhú stranu, ultra-širokouhlý fotoaparát vpredu robí o čosi tmavšie podexponované snímky. Aj napriek tomu dávam palec hore.

Testovacie fotografie zo smartfónu Motorola moto g100:

Predné “selfie” fotoaparáty:

Testovacie video zo smartfónu Motorola moto g100:

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Motorola moto g100? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia:

16.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+