MojAndroid

Do redakcie sme získali ďalšie zariadenie na testovanie. Ide o Acer Liquid Z6 Plus, ktorý sa dizajnovo podobá na konkurenciu z Číny. Má však čím zaujať lokálnych používateľov? To sme sa pokúšali zistiť počas nášho niekoľkodňového testovania.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-13

Obsah balenia | Len základ

Po otvorení balenia smartfónu Acer Liquid Z6 Plus na nás čakalo len základné príslušenstvo v podobe nabíjačky, nabíjacieho/dátového kábla, slúchadiel, príručiek a pomôcky na výmenu SIM karty. Žiadne extra príslušenstvo výrobca k tomuto zariadeniu nepribalil.

KONŠTRUKCIA | OnePlus od Aceru?

Hoci sme sa akokoľvek snažili nájsť rozdiel medzi Acer Liquid Z6 Plus a OnePlus 3 / 3T, nepodarilo sa nám to. Pri tvorbe tohto zariadenia sa Acer zjavne inšpiroval čínskym konkurentom a nový Acer Liquid Z6 Plus vyzerá presne ako OnePlus 3. Rozdiel spozná len ozajstný fanúšik niektorej z týchto značiek.

oneplus-3-acer-liquid-Z6-plus
OnePlus 3 vľavo, Acer Liquid Z6 Plus vpravo

Celkovo ale konštrukciu tohto zariadenia musíme pochváliť. Je vyrobená z kvalitných materiálov a počas používania na zariadení nič nevŕzga a všetko drží na svojom mieste. Pozitívne hodnotíme aj umiestnenie čítačky odtlačkov, ktorá navyše reaguje na priloženie prsta naozaj bezodkladne.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-6

Hlavný reproduktor sa nachádza v spodnej hrane zariadenia a jeho zvuk patrí skôr k priemeru. Medzi dvomi mriežkami reproduktoru sa nachádza microUSB v2.0 konektor pre nabíjanie zariadenia a prenos dát. Acer stavil na klasiku a nenechal sa zlákať na novšie USB-C.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-7

Plastová konštrukcia okrem spomínaných prvkov ponúka ešte 3,5 mm audio jack v hornej časti, dvojitý slot na 2 microSIM alebo microSIM + microSD kartu a tlačidlá pre ovládanie hlasitosti na boku. Batéria nie je vyberateľná. 5,5-palcový displej ponúka pomer veľkosti k celkovej ploche prednej strany na úrovni 71,7%.

Pod displejom nájdete aj snímač odtlačkov prstov, ktorý je zároveň aj tlačidlom Domov. Jeho reakcie boli dostatočne rýchle a presné, len málokedy sa nám stalo, že náš odtlačok nebol rozpoznaný. Acer si preto za použitý snímač odtlačkov rozhodne zaslúži pochvalu. Pre doplnenie údajov uvedieme, že rozmery tohto zariadenia sú 153,8 x 75,6 x 85 mm a jeho hmotnosť je 169 gramov.

DISPLEJ | Neurazí, ale má svoje nedostatky

Samotný displej je vyrobený technológiou IPS LCD a na 5,5″ uhlopriečku ponúka dostatočné rozlíšenie 1920 x 1080 bodov (približne 401 PPI). Je ochránený odolným sklom neznámeho typu, ktoré však ponúka 2,5D zakrivenie, čo pôsobí pri pohľade moderným dojmom. Aj napriek tomu vám ho ale odporúčame dodatočne ochrániť fóliou alebo odolným sklom.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-4

Čo sa pozorovacích uhlov a spracovania farieb týka, môžeme ich označiť za priemerné. Počas slnečného dňa je nutné pre dobrú čitateľnosť zvýšiť jas displeja. Farby IPS displejov ešte stále zaostávajú za konkurenciou, no pre priemerného používateľa sú prijateľné. Ten si rozdiel v spracovaní farieb oproti iným typom displejov možno ani nevšimne. Reakcie displeja na dotyky boli promptné a v tomto smere k displeju nemáme výhrady.

VÝKON A PAMÄŤ | 8 jadier a 3 GB RAM

Výkon je najväčšou výhodou tejto smartfónovej novinky. 8-jadrový procesor MediaTek MT6753 ponúka taktovaciu frekvenciu 1,3 GHz a dopĺňajú ho aj 3 GB RAM. O spracovanie a hladké vykresľovanie grafiky sa zas stará grafický čip Mali-T720MP3, ktorý si svoju prácu robí dobre. Počas testovania sa nám zariadenie zahrialo len pri dlhšom hraní náročnejšej hry a zaváhania systému v podobe spomalenia sme zaznamenali len naozaj zriedkavo.

Vnútorná pamäť zariadenia je 32 GB, no pre náročných používateľov je dostupný aj slot na microSD karty do kapacity 256 GB. S pamäťou tak nebudete mať problém ani v prípade, že si do zariadenia radi ukladáte väčšie množstvo multimédií. Výsledky benchmarkov by vám mali priblížiť, aký výkon ponúka toto zariadenie v porovnaní s konkurenciou.

OPERAČNÝ SYSTÉM |  Najväčšia slabina nového Aceru

Acer Liquid Z6 Plus poháňa operačný systém Android 6.0 Marshmallow, ktorý je doplnený o naozaj rozsiahlu nadstavbu výrobcu. Hoci ide o novšiu verziu Androidu s Material dizajnom, Acer ju zmenil takmer na nepoznanie. A musíme sa priznať, že zmeny výrobcu sa nám v tomto prípade vôbec nepáčili.

Systém obsahuje okrem systémových aplikácií aj naozaj veľké množstvo predinštalovaných aplikácií a bloatware-u. Hoci sa niektoré aplikácie dajú odinštalovať alebo zastaviť, stále ich je v menu viac než je potrebné. Vrcholom sú pop-up reklamy, ktoré na vás vyskočia aj niekoľkokrát denne. V tomto prípade išlo o naozaj otravné reklamy na aplikácie alebo vzhliadnutie videí.

Navyše, Acer urobil v systéme také zmeny, ktorých logiku sme naozaj nepochopili. Dobrým príkladom je napríklad aplikácia Fotoaparát, ktorá vyžaduje pri prvom spustení povolenia pre telefonovanie a správu hovorov. Nech sme sa nad tým zamýšľali akýmkoľvek spôsobom, nepochopili sme, prečo by fotoaparát mal mať toto povolenie. Aj preto sme ho odmietli používať a na fotenie sme používali aplikáciu Open Camera.

acer-liquid-z6-plus-screenshot-20

Ďalšími nedostatkami trpia aj iné súčasti systému, napríklad notifikačná lišta. Tá po kliknutí na ikonu Baterka nespustí ihneď baterku (svetlo), ale spustí špeciálnu aplikáciu Baterka z menu, v ktorej musíte následne dané svetlo rozsvietiť. Acer sa snažil napodobniť ostatných výrobcov a priamo do systému integroval aj aplikáciu na RSS správy, ktorá má názov Left Page. Tá vám ale zobrazuje správy bez toho, aby ste prvotne vybrali ich zdroj a posiela upozornenia do notifikačnej lišty, ktoré sú rovnako otravné ako reklamy predinštalovaných aplikácií.

Celkovo nemáme zo systému v tomto zariadení vôbec dobrý dojem a aj keď vidno, že sa Acer snažil doplniť klasický Android o niekoľko ďalších “praktických” aplikácií, moc sa mu to nepodarilo. V tomto prípade teda platí skôr heslo “Menej je niekedy viac.” a pri používaní tohto zariadenia by sme rozhodne siahli po alternatívnom launcheri.

FOTOAPARÁT A MULTIMÉDIÁ | Prekvapivo dobrá kamera

Priznáme sa, že po prvotných skúsenostiach s aplikáciou Fotoaparát a jej povoleniami sme nemali od tohto smartfónu veľké očakávania pri fotografiách a videu. Predsa len ide o lacnejší Android smartfón, ktorý sa na papieri pýši 13 Mpix fotoaparátom. Výsledné fotografie aj video nás ale príjemne prekvapili a môžeme povedať, že na svoju cenovú kategóriu fotí Acer Liquid Z6 Plus nadpriemerne. Video môžete nahrávať do maximálneho rozlíšenia 1080p Full HD a z prednej kamery si urobíte selfie v rozlíšení 5 Mpix. Ukážky fotografií v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Pri multimédiách patrí Acer Liquid Z6 Plus k priemeru. Nemá problém s prehrávaním Full HD videí aj vo vyššej snímkovacej frekvencii, no jeho hlasný reproduktor nepatrí medzi najlepšie. Svojim prejavom vás ale ani nesklame. Lepší zvukový výstup dostanete po pripojení slúchadiel. Samotný displej s 5,5″ uhlopriečkou a Full HD rozlíšením sme opísali v samostatnej kategórii. Svojou veľkosťou a rozlíšením je vhodný na občasné pozeranie videí počas cestovania alebo napríklad na čítanie knihy.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONEKTIVITA | Dve SIM karty alebo 1 + 1

Acer Liquid Z6 Plus ponúka kombinovaný slot na dve SIM karty alebo na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu do kapacity 256 GB. My sme zariadenie skúšali v oboch smeroch a nemali sme s ním žiadne problémy. Zariadenie ponúka dual stand-by pripojenie a podporuje aj 4G siete. Sila signálu aj kvalita hovorov boli počas nášho testovania bezproblémové. Z ďalších pripojení je dostupný Bluetooth 4.0, A-GPS, Wi-Fi (bez podpory 5 GHz sietí) aj FM rádio. S pripojením akéhokoľvek druhu sme nemali žiadny problém.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-12

BATÉRIA | Nadpriemerná výdrž

Za zadným krytom Aceru Liquid Z6 Plus sa nachádza Li-Po batéria s nadpriemernou kapacitou 4080 mAh. Jej nabitie z 0 na 100% trvá menej ako 1 a pol hodiny a na jedno nabitie s ňou dokážete bez problémov fungovať aj celý deň. Nám sa podarilo na jedno nabitie s týmto zariadením s 1 SIM kartou fungovať 1,5 dňa, pri 2 SIM kartách to bolo niečo viac ako 24 hodín.

Acer-Liquid-Z6-Plus-recenzia-3

Priemerný čas zapnutého displeja bol v oboch prípadoch 2,5 až 3 hodiny, čo je pri takto veľkej batérii priemer. Je však potrebné povedať, že sme mali neustále zapnuté mobilné dáta, približne 60 minút sme volali a počas testovania sme aktívne pracovali aj s rôznymi aplikáciami a fotoaparátom.

HODNOTENIE | Acer Liquid Z6 Plus

Najnovší smartfón spoločnosti Acer naznačuje, akým smerom sa chce Acer vydať. Bude sa snažiť vyrábať zariadenia s dobrým pomerom ceny a výkonu, ktoré však môžu mať občas svoje muchy. V prípade nami testovaného Acer Liquid Z6 Plus to bol najmä softvér, ktorý na nás neurobil dobrý dojem. Príjemne nás ale prekvapil fotoaparát a celkové konštrukčné spracovanie, ktoré bolo v porovnaní s cenou, ktorá začína na sume 230 EUR, naozaj nadpriemerné. Samozrejme, ak vám nevadí podobnosť s OnePlus 3 / 3T.

Plusy:

  • konštrukčné spracovanie, 
  • snímač odtlačkov, 
  • kvalita fotografií, 
  • výdrž batérie, 
  • cena. 

Mínusy:

  • operačný systém ako celok, 
  • iba priemerný displej. 
3.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+