MojAndroid

5G sieť na Slovensku pomaly ale isto naberá na veľkosti. Aktuálne ju poskytujú operátori, ako napríklad O2 či Telekom. Jej používanie však kvôli povoleniam pre používanie 3,6 GHz (3400 – 3800 MHz) pásma nebolo až tak efektívne, no to by sa podľa tlačovej správy malo už čoskoro zmeniť.

Regulačný úrad umožní operátorom požiadať o zmenu povolení týkajúcich sa 5G siete a 3,6 GHz pásma

Regulačný úrad prideľoval frekvencie z frekvenčného pásma 3,6 GHz na základe výsledkov výberových konaní realizovaných v rôznych časových obdobiach, z ktorých väčšina bola uskutočnená v roku 2017, kedy nebol jednoznačne známy zámer EU stanoviť toto frekvenčné pásmo ako základné frekvenčné pásmo pre budovanie sieti 5G.

Frekvenčné pásmo 3,6 GHz bolo určené na používanie v oblastiach s nízkou hustotou obyvateľstva. Toto frekvenčné pásmo, vzhľadom na jeho schopnosť šírenia signálu, je v prípade mobilných služieb predovšetkým vhodné na pokrytie husto osídlených oblastí a zvýšenie celkovej prenosovej kapacity siete.

5G
Zdroj: Redakcia

Regulačný úrad preto umožní poskytovateľom internetových služieb podať žiadosť na zmenu individuálnych povolení pre používanie 3,6 GHz frekvenčného pásma. To im umožní na základe aktualizovaných technických parametrov týkajúcich sa daného frekvenčného pásma podporiť efektívne budovanie celoslovenskej 5G siete.

Dané technické parametre sú stanovené tak, aby bolo možné budovať siete 5G v rámci tohto frekvenčného pásma, odvolávajúc sa na Strategický plán pre Európu 5G, ktorý pripravila Skupina pre politiku rádiového frekvenčného spektra (RSPG). V tomto pláne je frekvenčné pásmo 3,6 GHz označené za hlavné priekopnícke pásmo na zavádzanie technológie 5G v EÚ.

Náš tip
Čo sú RCS správy, ako fungujú a koľko Androiďákov ich používa?

27.4.2021
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+