MojAndroid

S príchodom QHD displejov na trh smartfónov sme na okamih spozorneli a mnohí užívatelia sa zamysleli, či je toto rozlíšenie skutočne potrebné. Veď Full HD displeje nám na smartfónoch ponúkajú viac, ako dostatok detailov. Aj preto sme v tejto sfére veľa noviniek za posledné mesiace nemali. Ešte aj dnes sú predstavované vlajkové lode s Full HD displejmi, a to jednoducho preto, lebo sú v mnohých prípadoch dostatočne kvalitné. To ale nebráni spoločnostiam, aby sa naďalej nepredbiehali v tom, kto zvýši hustotu pixelov na ďalšiu úroveň.

Náš tip
HLASOVANIE | Potrebujeme smartfóny s QHD rozlíšením?

Čínsky výrobca Everdisplay teraz predstavil úplne prvý 4K AMOLED displej s veľkosťou 6″ a hustotou 734 ppi. To je skutočne neuveriteľné číslo, najmä, keď vezmeme do úvahy, že ešte pre niekoľkými rokmi sme boli očarení aj z hustoty cez 300 ppi. Novinka skutočne ponúka skvelé parametre, no zatiaľ nie je zrejmé, či a kedy ju uvidíme na nejakom smartfóne. Podľa výrobcov je tento panel vhodný pre zariadenia s virtuálnou realitou, ktoré sú často veľmi blízko očiam, kedy je možné spozorovať pixely aj na klasickom Full HD displeji.

4k-amoled-displej

V súčasnosti drží prvenstvo v hustote pixelov na smartfóne vlajková loď Samsung Galaxy S6. Tá ponúka 5,1-palcový QHD displej s hustotou 577 ppi. Už aj toto je veľmi vysoká hodnota a pred príchodom vlajkových lodí od Samsungu sme takéto jemné displeje vídali zväčša iba vo väčších exemplároch. V každom prípade ide o oživenie súťaže, v ktorej má svoje zastúpenie napríklad aj spoločnosť Sharp. Tá už pred nejakým časom ohlásila príchod 5,5-palcových 4K IGZO displejov, ktorých hustota pixelov sa vyšplhá na hodnotu až 806 ppi. Zdá sa, že súboj o najjemnejší displej bude aj naďalej pokračovať.

Zdroj: Everdisplay via PhoneArena 

7.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+