MojAndroid

Ešte pred pár rokmi vyzerali mobilné telefóny takto a ich displeje pixely skôr odhaľovali ako skrývali. Dnes je situácia iná a k slovu sa čoskoro dostane po 2K už i 4K, teda Ultra HD rozlíšenie. Samsung to už naznačil pri prezentácii nadchádzajúceho Samsungu Galaxy Note 5, no japonský výrobca Sharp to rovno ohlásil. Na rok 2016 chystá masovú produkciu UHD IGZO (2160 x 3840p) displeja veľkosti 5,5 palca s hustotou 806 ppi.

Sharp_4KVyzerá to však tak, že v nie až takej vzdialenej budúcnosti sa dočkáme aj 8K rozlíšenia 4320 x 7680p, čo je 16-násobok Full HD, pretože spoločnosť LG má už vraj pracovať na 27-palcovom displeji pre Apple s 8K rozlíšením. Zmenšenie do smartfónového rozmeru tak bude už len otázkou času a technologického pokroku. Kým sa však prestaneme nadchýnať jemnosťou rozlíšenia, treba sa zamyslieť aj nad otázkou vyladenia softvéru i hardvéru či spotrebou energie. Snáď požiadavkám 4K displejov vyhovie pokrok v oblasti batériových technológií.

Ďalšou otázkou je však to, na čo bude takéto rozlíšenie vôbec potrebné? Nuž, okrem fajnšmekrov, ktorí si na jemnosť displeja potrpia, by to mohlo mať zmysel aj pri headsetoch s virtuálnou realitou. Tu by jemnosť zobrazenia používateľom priniesla poriadny vizuálny zážitok. Nuž, zatiaľ si na smartfónoch užívajme 2K a o ďalších novinkách vás budeme informovať.

Zdroj: phonearena.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+