MojAndroid

Nie je dôležité, či patríte medzi aktívnych a náročných používateľov smartfónov a tabletov, alebo ich využívate iba sporadicky a príliš vám nezáleží na rôznych špecifikáciách a hardvérových parametroch vašich zariadení. V každom prípade je displej zariadenia pre väčšinu užívateľov veľmi dôležitý faktor pri výbere či celkovom hodnotení zariadenia. Samozrejme, iba dobrý displej nestačí, no aj tak je práve obrazovka tou časťou našich zariadení, s ktorou prichádzame do kontaktu najčastejšie a ktorá môže byť kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o kúpe nového inteligentného pomocníka.

 galaxy-s3

Nie je to tak dávno, čo sa užívatelia nadchýnali nad displejmi s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Obraz bol jemnejší, ako kedykoľvek predtým, nové technológie zasa priniesli vernejšie podanie farieb a výborné pozorovacie uhly. Mnohí si mysleli, že HD rozlíšenie je pre zariadenia so 4,5″ – 5″ displejom nanajvýš postačujúce. Jednotlivé pixely bolo možné rozoznať iba pri veľmi detailnom pohľade a aj to ste k tomu potrebovali naozaj citlivé oko. Taký smartfón so 4,7-palcovým displejom a HD rozlíšením dosahoval hustotu 312 PPI, pričom spoločnosť Apple uviedla, že sietnica ľudského oka prestáva rozoznávať jednotlivé pixely pri hustote cca 300 ppi za predpokladu, že sa na displej pozeráme z približne 30-centimetrovej vzdialenosti. Teoreticky teda nebolo možné naďalej zlepšovať kvalitu displeja, teda aspoň čo sa týka jemnosti.

droid-dna HTC-J-Butterfly

Prešlo však iba niekoľko mesiacov a objavili sa prvé smartfóny s Full HD rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Prvé reakcie boli sporné – displej vyzeral nádherne, no mnohí odborníci sa obávali zvýšenia spotreby energie a väčšej záťaže na procesor. Samozrejme, tieto obavy boli opodstatnené a prvé smartfóny s Full HD displejom naozaj trpeli takýmito nedostatkami. Navždy však zmenili to, ako sa pozeráme na displeje našich zariadení. Text bol taký ostrý, ako nikdy pred tým. Na obrázkoch bolo možné vidieť aj tie najjemnejšie detaily a v aplikáciách a v systéme bolo zrazu možné zobraziť oveľa viac prvkov. Ľudia si na Full HD displeje zvykli veľmi rýchlo a iba málokto z tých, ktorí raz vyskúšali takýto displej, sa dobrovoľne vráti k displeju s HD rozlíšením alebo horším. Veľmi obľúbenými sa stali 5-palcové Full HD displeje, ktorých hustota bola necelých 441 pixelov na palec. To je ďaleko za možnosťami ľudského oka a rozoznať pixely bolo pre bežného smrteľníka naozaj nemožné. Iba málokto veril, že niekto sa v blízkej budúcnosti odhodlá vyrobiť ešte jemnejší displej.

LG-G3-London-75

Tablety s QHD rozlíšením sú na trhu už nejakú dobu, no pri veľkých obrazovkách na tom nie je nič také šokujúce. Tablet s 10,1-palcovým displejom a rozlíšením 2560 x 1440 má “iba” 291 ppi, čo síce nie je málo, no stále je to ďaleko za hodnotami, aké dosahujú smartfóny s FHD displejom. Výrobcovia však posúvajú hranice svojich možností stále ďalej a v dobe, keď sú si najlepšie smartfóny v mnohých smeroch veľmi podobné, sa snažia odlíšiť unikátnymi prvkami. Takým prvkom môže byť aj QHD displej.

Prvým komerčne dostupným telefónom s QHD displejom bol Oppo Find 7. Ten ponúkol 5,5-palcový displej s rozlíšením 2560 x 1440 a hustotou 534 ppi. Tieto hodnoty síce vyrážajú dych, no Find 7 sa nezačal predávať hneď. Predbehol ho smartfón, ktorý sa snaží odlíšiť od ostatných vlajkových lodí z tohto roku. LG G3 prišiel s rovnakým displejom, no do predaja sa dostal oveľa skôr a momentálne sa  už z neho tešia prví majitelia. My v redakcii ho aktuálne testujeme a už čoskoro vám prinesieme detailnú recenziu, pričom dopodrobna opíšeme aj tento unikátny displej. Medzi výrobcov, ktorí majú v portfóliu QHD smartfón, sa nedávno zaradil aj Samsung. Predstavil vylepšenú verziu vlajkovej lode Samsung Galaxy S5 LTE-A, ktorý vtesnal QHD rozlíšenie do 5,1-palcového displeja. To spolu vytvára hustotu 576 ppi, čo je dnes jedna z najvyšších hodnôt, akú nájdete u komerčne dostupných smartfónov.

Opäť sa však naskytá otázka, či takéto rozlíšenie naozaj potrebujeme. Spoločnosť LG síce dbala o to, aby výdrž batérie na jedno nabitie bola primeraná a v najnovšom modeli priniesla niekoľko šikovných softvérových vylepšení. Napriek tomu by tieto vylepšenia s klasickým Full HD displejom zrejme priniesli lepšiu výdrž batérie a aj vyšší výkon. Čo si myslíte vy? Je QHD rozlíšenie naozaj krokom vpred a uvidíme ho v najbližších rokoch na všetkých vlajkových lodiach? Alebo je to (aspoň zatiaľ) zbytočná hardvérová vychytávka, ktorá iba žerie batériu a zaťažuje procesor? Hlasujte v našej ankete a podeľte sa s nami v diskusii o svoje názory a postrehy k tejto veľmi zaujímavej téme.

Aké maximálne rozlíšenie displeja podľa vás ešte dáva zmysel?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

7.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+