MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré si môžete kúpiť. Neoddeliteľnou a častokrát aj nepríjemnou záležitosťou používania smartfónov je ich nabíjanie. To nás oberá o čas, ktorý môžeme byť mimo dosah elektrickej zásuvky. Aj preto sa ho výrobcovia snažia skrátiť na minimum.

Na jedno nabitie jeden aj dva dni

Huawei P10 je vybavený nadpriemerne veľkou batériou s kapacitou 3200 mAh. Tá síce nepodáva nadpriemerné výsledky vo výdrži, no poskytuje dostatok energie pre jeden celý náročný deň. Samozrejme, ak sa uskromníte a zariadenie budete používať iba na základné činnosti, tak s ním budete môcť fungovať aj dlhšie. V úspornejšom režime nie je problém dostať sa aj na dva dni výdrže. Na druhej strane, ak P10-tke počas dňa nedáte dýchať a budete ju vyťažovať náročnými úlohami ako je hranie hier, tak sa výdrž skráti a môže dosahovať iba niekoľko hodín. To však nie je nič nevídané a s podobne by ste obišli aj u väčšiny iných značiek.

My sme v priemere na jedno nabitie fungovali 32 hodín, z ktorých displej bol aktívny 3,5 hodiny. Takúto výdrž sme dosiahli pri nonstop zapnutom pripojení cez WiFi alebo LTE, pričom sme zariadenie využívali predovšetkým na e-mailovú komunikáciu, chatovanie cez Facebook Messenger a Slack, či prehliadanie webových stránok a streamovanie hudby cez Spotify. K smartfónu sme mali tiež nonstop pripojené hodinky Samsung Gear S3 Frontier. Nejde teda o žiadneho rekordmana, no na druhej strane sa Huawei P10 nedá ani zahanbiť.

Rýchle nabíjanie SuperCharge

P10-tka disponuje USB C konektorom, cez ktorý sa pripája aj nabíjačka s podporou rýchleho nabíjania. Na to, aby fungovalo, budete ale vždy potrebovať originálnu nabíjačku s podporou technológie SuperCharge. Tá zahŕňa tiež bezpečnostný mechanizmus Huawei Super Safe 5-gate. Ten v reálnom čase monitoruje napätie, prúd a teplotu tak, aby bolo rýchlonabíjanie úplne bezpečné.

To, že nabíjanie je skutočne veľmi rýchle, dokazujú aj naše merania. Na 50% kapacity sa batéria nabije už do 30 minút a na 100% to nebude trvať dlhšie ako 1 hodinu a 40 minút.

Získajte čas s úsporným režimom

Výdrž môžete predĺžiť jednoducho pomocou niekoľko šetriacich režimov, ktoré Huawei ponúka v základnej softvérovej výbave. Nájdete tu Režim úspory energie, ktorý obmedzuje činnosť aplikácií na pozadí, redukuje a vypína niektoré vizuálne efekty a vypína načítanie e-mailov na pozadí. Okrem neho sa tu ale nachádza aj Ultra režim, ktorý je vhodný v núdzových situáciách, kedy batérii ostáva už len niekoľko percent kapacity. Zapnutím tohto režimu sa obmedzí väčšina aplikácií, pričom aktívne ostanú iba základné funkcie hovorov a správ.

Výdrž sa dá predĺžiť aj obmedzením počtu aplikácií v tzv. chránenom režime, ktoré majú povolené fungovať aj v pohotovostnom režime. Sú to napríklad aplikácie ako Facebook Messenger, Hangouts a podobne, pri ktorých je dôležité, aby upozornenia chodili aj pri vypnutej obrazovke. Nejakú tú hodinku navyše môžete získať aj prepnutím obrazovky do nižšieho HD rozlíšenia.

Huawei v rámci svojej nadstavby ponúka okrem prehľadných štatistík o spotrebe aj notifikácie, ktoré upozornia na aplikácie s vysokou spotrebou energie. Tie môžete potom jednoducho ukončiť alebo ich fungovanie na pozadí systému ignorovať. Spustené aplikácie môžete nechať po uzamknutí zariadenia vyčistiť – to znamená, že po stlačení tlačidla zapnutia a uzamknutí obrazovky dôjde ich zatvoreniu.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

18.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+