MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám postupne predstavíme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré môžete kúpiť. V minulej časti sme sa venovali konštrukcii a dizajnu, dnes sa zameriame na snímač odtlačkov prstov. Ten totižto nie je len tak obyčajný a ponúka niekoľko funkcií navyše.

Náš tip
10 dní s Huawei P10: Štýlová a trvácna konštrukcia – nové farby a dizajn

Nové umiestnenie vpredu

Ako sme už spomínali aj v predchádzajúcej časti, Huawei našiel pre snímač odtlačkov nové umiestnenie. Už ho nenahmatáte vzadu, ale vpredu pod displejom. Samozrejme, o vhodnosti jeho pozície by sa dalo polemizovať a zatiaľ čo niekto by ho rád videl stále vzadu, my túto zmenu vítame.

Funkcie, ktoré dávajú zmysel

Huawei P10 ako jeden z mála smartfónov využíva snímač odtlačkov prstov trochu inak. Fungovať môže ako tzv. navigačné tlačidlo, ktoré zastúpi funkcie softvérových tlačidiel na displeji. Stlačením prsta na snímači sa vrátite o krok späť, jeho podržaním sa dostanete na domovskú obrazovku a posunom do strán aktivujete multitaskingové menu. Nadstavba v tomto prípade počíta aj s hlasovým asistentom Google Now. Ten spustíte posunom prsta spod displeja smerom nahor.

Takéto ovládanie samozrejme nemusí vyhovovať každému a treba si naň chvíľu zvykať. Navyše nie vždy musí byť rýchlejšie ako použitie bežných softvérových tlačidiel, ktoré navyše ponúkajú aj možnosť prepínať sa medzi dvoma aplikáciami (natívna funkcia Androidu 7.0 Nougat). Na druhej strane, veľkou výhodou je rozšírenie použiteľnej plochy displeja.

Hlavne rýchlo a presne

Snímač je umiestnený pod odolným sklom Gorilla Glass 5, ktoré pokrýva celú prednú stranu zariadenia. Na dotyky reaguje ukážkovo a bez akéhokoľvek zaváhania. Snímaču stačí doslova zlomok sekundy na to, aby odtlačok rozpoznal a zariadenie odomkol. Pri tomto procese vlastne ani nepostrehnete, že by na pozadí prebiehalo overenie. Rýchlosť odomknutia sa dá teda prirovnať k bežnému tlačidlu, ktoré reaguje v podstate okamžite.  Samozrejme, nie vždy musíte dosiahnuť 100% spoľahlivosť. Problémom môžu byť najmä mokré alebo veľmi špinavé prsty.

Za rýchle odomknutie zariadenia môžeme poďakovať aj výkonným komponentom. Tie zabezpečujú skutočne rýchle reakcie a vysoký výkon, ktorý nesklame ani pri náročných hrách. Viac si však o ňom povieme už v ďalšej časti 10 dní s Huawei P10.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+