MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré môžete kúpiť. V minulej časti sme sa venovali novému snímaču odtlačkov prstov, dnes sa zameriame na RAM a internú pamäť, v ďalšej časti sa zas pozrieme na nový duálny fotoaparát Leica.

64 GB nadštandard

Ani dnes ešte stále nie je samozrejmosťou, že mobilné zariadenia ponúkajú v základnej konfigurácii viac ako 32 GB internej pamäte. To však nie je prípad Huaweiu P10, ktorý poskytuje používateľovi dostatok vnútorného úložiska.  64 GB by skutočne malo postačovať aj tým najnáročnejším používateľom, ktorí svoj smartfón nevyužívajú iba k inštalácií aplikácií a graficky náročných hier, ale aj k ukladaniu hudobných súborov a videí. Takto veľká pamäť príde vhod aj vtedy, ak sa rozhodnete s P10 natáčať 4K videá.

Samozrejme, pre používateľa nie je dostupných celých 64 GB. Časť totiž zaberá operačný systém a predinštalované aplikácie. Po prvom spustení tak budete mať k dispozícii niečo cez 52 GB. To postačí k ukladaniu aj väčšieho počtu 4K videí, či bezstarostnému využívaniu zariadenia po dlhšiu dobu bez toho, aby ste museli riešiť čistenie. V prípade, že by vám ale ani interná pamäť nepostačovala, môžete ju rozšíriť ešte o pamäťovú kartu microSD, a to do kapacity maximálne 256 GB. Využiť k tomu môžete hybridný slot, ktorý naraz pojme nanoSIM aj pamäťovku.

4 GB RAM stačí

Huawei sa nenaháňa za šialenými špecifikáciami v podobe 6 alebo 8GB RAM. Vo svojej vlajkovej lodi použil podobne ako aj iní výrobcovia štandardne veľkú 4 GB operačnú pamäť. Tá bohato postačuje pre potreby plynulého chodu operačného systému a nadstavby EMUI. Jej nedostatok nespozorujete ani po spustení viacerých aplikácií, ktoré tak môžu bezstarostne bežať na pozadí. Za to vďačíme “samoučiacemu” algoritmu, ktorý dokáže predvídať použitie aplikácií a spravuje pamäť RAM tak, aby sa najvyužívanejšie aplikácie načítali rýchlejšie.

Užitočné čistenie pamäte

Aj keď sa to tak nemusí zdať, tak Android na pozadí vždy ukladá niektoré dáta, ktoré sú pre používateľa neviditeľné. Tie zaberajú drahocenné MB a niekedy dokonca gigabajty interného úložiska, ktoré by inak mohol využiť k inštalácií aplikácií, k ukladaniu 4K videa alebo iných súborov. Aby ste sa podobnej situácii vyhli, Huawei do systému integroval nástroj v podobe čističa úložiska. Ten odstráni nadbytočné súbory z vyrovnávacej pamäte, pričom prečistiť môže aj operačnú pamäť RAM.

Čistič úložiska podporuje aj niekoľko nastavení. Napríklad môže na pozadí automaticky odstraňovať nechcený obsah vytvorený systémom a aplikáciami, pripomenúť čistenie zriedkavo používaných údajov, či upozorniť na spomalenie systému spôsobené vysokým zaťažením pamäte alebo procesora. Samozrejme, nastaviť môžete aj to, ktoré aplikácie majú byť z “čistiek” vynechané.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei

13.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+