MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré si môžete kúpiť. V minulej časti sme sa venovali možnostiam hlavného duálneho fotoaparátu Leica, ktorý prináša aj unikátny portrétny režim. O tom si niečo povieme práve v dnešnej časti.

Portrétny režim

Úplnou novinkou, ktorú zatiaľ nenájdete v žiadnom inom Huawei smartfóne, je portrétny režim. Ten mohol vzniknúť vďaka duálnemu fotoaparátu Leica 2.0, ktorý využíva špeciálnu 3D technológiu na detekciu tváre. Tá umožňuje rozpoznať fotografovanú tvár, okolo ktorej dokáže vytvoriť rozostrenie pozadia – tzv. bokeh.

Pri fotografovaní portrétu Huawei P10 analyzuje až 190 charakteristických rysov. Na vytvorenie kvalitnej portrétovej fotografie tak už nie je v každom prípade treba drahý fotoaparát s profesionálnym objektívom, aj keď jeho kvalitám sa softvérové riešenie v podobe portrétneho režimu stále nevyrovná. Aspoň sa mu však dokáže v niektorých situáciách priblížiť.

Ukážka fotografie vytvorenej portrétnym režimom

Fotenie so širokouhlou clonou

Súčasťou výbavy fotoaparátu na Huawei P10 je už aj dobre známy režim širokouhlej clony. Ten umožňuje vytvoriť fotografie s malou clonou a teda s menšou hĺbkou ostrosti. V jednoduchosti povedané, vďaka tomuto režimu vytvoríte zábery s pekným rozmazaným pozadím (funguje aj s videom do rozlíšenia HD). Veľkosť clony pritom môžete meniť nielen počas fotenia, ale aj po ňom. To isté platí aj o zaostrovaní, kedy bod zaostrenia môžete ľahko zmeniť aj po tom, ako už vytvoríte fotografiu.

Tento režim funguje dobre na predmety a ľudí v prípade, ak sú dobre „oddelené od svojho pozadia“. Majú teda jasne definované kontúry. Ak nie, môže sa stať, že softvér výsledný obraz spracuje nesprávne a bokeh nebude dokonalý. Nie vždy tak dosiahnete požadovaný efekt, no vo väčšine prípadov sú aj nedokonalosti na prvý pohľad prehliadnuteľné a chyby odhalí až bližšia inšpekcia fotografie.

Nedá nám neporovnať túto funkciu s bežným fotoaparátom s poctivým objektívom. Oproti nemu pôsobí niekedy rozmazanie pozadia umelo. Aj napriek tomu sa ale s ním dajú vytvárať veľmi zaujímavé zábery, ktoré v mnohých prípadoch môžu pripomínať fotografie, ktoré sú zhotovené drahšími typmi fotoaparátov. Oko skúsenejšieho používateľa však rozdiel určite spozná.

Selfie ako nikdy predtým

Huawei P10 disponuje prednou 8 Mpix kamerou so svetelnosťou f/1.9. Spoločnosť na jej vývoji spolupracovala s nemeckou fotografickou spoločnosťou Leica. Asi správne tušíte, že aj tu teda nájdete niekoľko noviniek. Selfie sa dočkalo vylepšenia v podobe podpory portrétneho režimu, ktorý funguje obdobným spôsobom ako v prípade hlavného duálneho fotoaparátu. Nechýba ani možnosť fotiť širokouhlé selfie fotografie. Fotoaparát rozpozná, keď sa používateľ rozhodne urobiť skupinové selfie a automaticky sa prepne do širokouhlého módu.

S prednou kamerou dokážete natáčať aj Full HD videá, ktoré dokonca podporujú aj softvérovú stabilizáciu obrazu. Kvalitou snímky nevybočujú zo zaužívaného štandardu, no portrétny režim je určite príjemným spestrením, ktoré ocení viacero záujemcov o tento smartfón.

Aplikácia fotoaparátu je priamou súčasťou nadstavby EMUI, ktorá ponúka množstvo ďalších aplikácií a funkcií. Tie si podrobnejšie predstavíme v ďalšej časti seriálu 10 dní s Huawei P10.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

15.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+