MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré môžete kúpiť. V minulej časti sme sa venovali novému snímaču odtlačkov prstov, dnes sa zameriame na výkon.

Náš tip
10 dní s Huawei P10: Štýlová a trvácna konštrukcia – nové farby a dizajn
Náš tip
10 dní s Huawei P10: Rýchly a funkciami nabitý snímač odtlačkov prstov (2.časť)

Nový Huawei Kirin 960

Huawei v novej P10-tke použil svoj najnovší procesor Kirin 960. Ten ponúka až 8 jadier, ktoré pracujú v rozložení 4+4. To znamená, že štyri jadrá typu Cortex A73 taktované na 2,4 GHz sa starajú o hrubý výkon zariadenia, zatiaľ čo zvyšná štvorica Cortex A53 jadier sú úspornejšie a slúžia k obsluhe menej náročných úloh. Takáto zostava prináša nielen vysoký výkon, ale aj úspornejšiu prevádzku, ktorá je dôležitá pre dlhšiu výdrž batérie.

Kirin 960 nie je síce lídrom na trhu, no svoju prácu odvádza veľmi dobre. Zabezpečuje rýchle reakcie zariadenia aj samotného operačného systému Android 7.0 Nougat s nadstavbou EMUI 5.1. Spúšťanie aplikácií je rýchle a bezproblémová je aj práca v multitaskingu s niekoľkými aplikáciami naraz. Huawei P10 síce nepatrí k tým najvýkonnejším zariadeniam na trhu, no z používateľského hľadiska to ani nie je tak dôležité. Výkonu je viac než dosť a plný potenciál procesoru využijete len málokedy. Dôležitejšia je optimalizácia nadstavby a operačného systému, v ktorej P-desiatka skutočne exceluje. A práve tú najviac oceníte pri denno-dennom používaní.

O tom, že Kirin 960 ponúka skutočne vysoký výkon dokazujú aj benchmarky. V tých si Huawei P10 počínal veľmi dobre a dosiahol vysoké skóre nielen v testoch procesora, ale aj grafického čipu.

Hry s maximálnymi detailami

Huawei P10 si hravo poradí s každou hrou, ktorú dnes nájdete v obchode Play. Grafický čip Mali-G71 MP8 zabezpečí plynulý chod hier, a to aj pri vysokých detailoch. Zahráte si teda nielen jednoduché plošinovky či tzv. behačky, ale aj poriadne herné pecky, ako napríklad Modern Combat 5 alebo Asphalt 8: Airborne. Pri ich hraní, ale aj pri niektorých činnostiach, už môžete pocítiť zvýšenú teplotu zariadenia.

Skryté eso v rukáve

P-desiatka nereaguje na podnety používateľa tak rýchlo iba vďaka vysokému výkonu procesoru Kirin. Huawei totižto v mobilnom zariadení po prvýkrát použil tzv. “samoučiaci” algoritmus, ktorý sa prispôsobuje správaniu používateľov. Algoritmus na základe naučených skúseností dokáže predvídať použitie aplikácií a spravuje pamäť RAM tak, aby sa najvyužívanejšie aplikácie načítali rýchlejšie. EMUI 5.1 je vybavený tiež Huawei Ultra Response, ktorý zvyšuje plynulosť pri používaní zariadenia.

Samozrejme, rýchlosť nie je iba o výkonnom procesore, ale aj o dobrom spoločníkovi v podobe rýchlej a dostatočne veľkej pamäte RAM a internej pamäti. O tých si viac povieme už v ďalšej časti seriálu 10 dní s Huawei P10.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei

12.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+