MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré si môžete kúpiť. V minulých častiach sme sa venovali predovšetkým hardvérovej výbave a fotoaparátu, dnes sa ale bližšie pozrieme na operačný systém Android 7.0 Nougat a jeho nadstavbu EMUI 5.1.

Všestranná nadstavba EMUI

Asi nie je prekvapením, že Huawei v smartfóne P10 použil vlastnú nadstavbu EMUI. Ta prichádza vo svojej najnovšej verzii 5.1, ktorá ponúka množstvo funkcií a aplikácií. Tie fungujú už pod novším Androidom 7.0 Nougat, ktorý prináša napríklad aj podporu pre prácu v dvoch oknách alebo rýchle prepínanie medzi aplikáciami.

Huawei sa už dávnejšie rozhodol vylepšiť svoj launcher, ktorý v novších verziách nadstavby prináša možnosť zobrazenia aplikácií nielen na ploche, ale aj v klasickom menu. K dispozícii máte niekoľko nastavení a funkcií, od možnosti zmeny veľkosti mriežky plochy, zapnutia štítkov aplikácií, až po prechodové efekty, ktorých Huwaei ponúka hneď niekoľko typov. Samozrejme, nechýba ani podpora motívov, ktoré sa dajú spravovať a sťahovať prostredníctvom samostatnej aplikácie. Na výber ich tu nájdete veľmi veľa a ten svoj si vyberie skutočne každý. Motívy pritom môžete ďalej upravovať ku svojej vlastnej spokojnosti. Zmeniť môžete napríklad pozadie plochy, ikony aplikácií, ale aj štýl uzamknutej obrazovky.

Aplikácie sú v menu usporiadané abecedne, navigáciu medzi nimi ale uľahčuje vyhľadávanie, ktoré je dostupné hneď navrchu spolu s návrhmi naposledy spustených titulov. Škoda je len to, že Huawei P10 s nadstavbou EMUI tu nepodporuje vytváranie priečinkov a okrem abecedy ani iné typy usporiadania aplikácií.

Notifikačný panel je opäť výborne zvládnutý. Okrem skratiek pre rýchle nastavenie funkcií smartfónu, ktoré môžete usporiadať podľa vlastného uváženia, obsahuje aj oznámenia, ktoré je možné zrušiť alebo na ne reagovať priamo z panelu. Notifikačná lišta ponúka tiež niekoľko nastavení. Zapnúť sa dá napríklad zobrazenie názvu operátora, rýchlosti siete a zmeniť sa dá aj nastavenie zobrazenia notifikácií z ikon na čísla. K dispozícii je tiež správa upozornení, kde používateľ môže presne nastaviť to, z ktorých aplikácií bude dostávať notifikácie.

Funkcie, ktoré stoja za vyskúšanie

Samozrejme, to nie je všetko. Huawei už tradične ponúka aj niekoľko ďalších funkcií, ktoré môžete alebo nemusíte používať. Tie si bližšie popíšeme v nasledovných riadkoch.

  • Plávajúce tlačidlo: Po jeho aktivovaní a stlačení sa rozbalí ponuka rýchleho prístupu k funkcii Späť, Domovská obrazovka, Posledné úlohy, Zámok obrazovky a optimalizácia One-touch. Tlačidlo sa dá umiestniť ku ktorémukoľvek okraju obrazovky podobne ako chatové hlavičky z Facebook Messengera.
  • Ovládanie pohybom: Huawei P10 sa dá ovládať aj gestami a pohybmi. Preklopením (displejom smerom nadol) vypnete zvuk prichádzajúcich hovorov, časovač alebo budíky, zodvihnutím ich zas môžete iba stíšiť. Okrem toho, priložením telefónu k uchu môžete prichádzajúci hovor zodvihnúť, alebo telefónny hovor iniciovať na kontakt, ktorý je práve zobrazený na obrazovke. Okrem toho Huawei aj tu implementoval spúšťanie aplikácií kreslením po displeji a smart snímku obrazovky, ktorú používateľ vytvorí pomocou hánok prstov.
  • Rozhranie jednou rukou: Posunutím prsta po navigačnej lište aktivujete zobrazenie menšej obrazovky, ktorá sa dá ľahšie ovládať jednou rukou. To isté platí aj o klávesnici, ktorá sa môže podobným spôsobom zmenšiť a presunúť k jednému z okrajov obrazovky.
  • Ovládanie hlasom: Pomocou hlasu a vybraných fráz môžete nájsť telefón, rýchlo vytočiť kontakt alebo zodvihnúť prichádzajúci hovor. Zatiaľ však nepodporuje slovenčinu a dá sa použiť iba v niektorom zo svetových jazykov, vrátane angličtiny alebo nemčiny.
  • Inteligentný kryt: Ak disponujete krytom pre Huawei P10, môžete v jeho priehľadnej časti nechať zobraziť čas, dátum, počasie, prípadne zobraziť počet prejdených krokov.
  • Inteligentné ovládanie náhlavnou súpravou: Dáva prístup k množstvu funkcií. Ovládanie môžete použiť napríklad na pridanie skladby do obľúbených alebo zmenu režimu prehrávania v aplikácii hudba.
  • Plánované zapnutie a vypnutie: Pomocou tejto funkcie si presne náplanujete, kedy sa má zariadenie vypnúť alebo zapnúť.
  • Vytvorenie paralelnej aplikácie: Pri zapnutí paralelnej aplikácie sa budete môcť súčasne prihlásiť do dvoch rôznych kont  v rámci rovnakej aplikácie. Podporované sú zatiaľ iba aplikácie Facebook a WhatsApp.

Nadstavba výrobcu myslela aj na bezpečnosť. Okrem podrobnej správy povolení má používateľ na výber aj filter hovorov a SMS správ, hľadač vírusov (Avast), či bezpečné úložisko pre dáta – tzv. trezor súborov. Samozrejme, podporované je aj uzamknutie aplikácií pomocou PIN kódu, hesla alebo odtlačkom prstov.

Displej pod kontrolou

Obraz môžete aj vďaka nadstavbe prispôsobiť svojim preferenciám. Nájdete tu možnosť zmeny vyváženia bielej farby a jej teploty. Okrem prednastavených profilov (natívne, teplé a studené) sa dá teplota farieb zvoliť aj pomocou diagramu farebného priestoru. Farby tak môžu byť tónované viac do červenej, modrej, zelenej, žltej alebo inej.

Už samozrejmosťou je aj podpora ovládania telefónu v rukaviciach, či možnosť zapnúť ochranu zraku. Posledná menovaná funkcia zmení farby do žltkastého odtieňu, čím odfiltruje modré svetlo spôsobujúce únavu očí. Oceníte to napríklad pri používaní smartfónu v noci. Ochranu zraku je možné aktivovať manuálne bez časových obmedzení, alebo nastavením presného harmonogramu.

Huawei P10 môžeme pochváliť za pekné spracované používateľské prostredie. Nie každému sa musí samozrejme páčiť, no z nášho subjektívneho pohľadu ho môžeme označiť za jedno z najlepších, aké môžete nájsť na trhu.

Ďalšie aplikácie a výhody konta Huawei

Súčasťou nadstavby EMUI sú aj aplikácie, ktoré rozširujú funkcie smartfónu. Huawei taktiež využíva vlastné konto. O tom, aké výhody získate po jeho zriadení sa dozviete v ďalšej časti.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

16.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+