MojAndroid

K životnosti smartfónu neprispieva len kvalita hardvéru, ale aj softvérová podpora výrobcu. Dôležité sú najmä bezpečnostné záplaty, ktoré zariadenie chránia pred napadnutím útočníkov. Momentálne je jednotkou v aktualizovaní spoločnosť Apple, jej zariadenia dostávajú aktualizácie najmenej päť rokov. Výrobcovia Android smartfónov sa postupne snažia predĺžiť podporu svojich zariadení, no väčšina z nich, najmä tie cenovo dostupné, stále majú len dva roky aktualizácií.

Nemecká vláda je s týmto prístupom nespokojná a podľa portálu Gizchina chce vydať zákon, ktorý by výrobcom prikázal podporovať svoje zariadenia aspoň sedem rokov. Momentálne o tom rokuje s Európskou komisiou. Zákon by sa týkal nie len bezpečnostných aktualizácií, ale aj dostupnosti náhradných dielov a ich ceny.

Pocophone F1 aktualizácia
Pocophone F1 | Foto: Redakcia

Predstavitelia nemeckej vlády sa domnievajú, že dlhšia podpora zvýši životnosť smartfónov, čo by znamenalo, že používatelia by si svoje súčasné zariadenia nechali dlhšie. To by potencionálne mohlo znížiť výrobu nových smartfónov, čo by samozrejme zlepšilo environmentálnu situáciu.

Výrobcom sa zákon nepáči, bežným používateľom by však veľmi pomohol

Ak Európska komisia odsúhlasí návrh zaviesť sedemročnú podporu pre smartfóny, zákon by vstúpil do platnosti najskôr v roku 2023. Výrobcovia, prirodzene, nie sú spokojní a komisiu žiadajú, aby od tohto návrhu upustila.

Pre bežných používateľov by však tento zákon mohol byť veľmi prospešný. Jeden z prieskumov spoločnosti StatCounter ukázal, že v súčasnosti asi 40 % používateľov stále používa smartfóny so systémom Androidom 9.0. Väčšine týchto zariadení dávno vypršalo obdobie podpory, čo znamená, že momentálne sú náchylné stať sa obeťou kybernetických útokov. Tie môžu používateľov zasiahnuť rôzne, od otravného zobrazovania reklám v systéme až po krádež údajov a peňazí.

Náš tip
Novinka v nadstavbe MIUI vás ochráni pred škodlivými aplikáciami

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+