MojAndroid

Problém dezinformácií vníma čoraz viac používateľov internetu, najviac však trápi veľké online platformy. Giganti ako Facebook či Twitter proti dezinformáciám aktívne bojujú a dnes sa o svoju stratégiu podelil aj hlavný produktový riaditeľ YouTube, Neal Mahon.

Mahon v blogovom príspevku zdieľal bližšie informácie o tom, ako spolu s jeho tímom riešia problém dezinformácií na YouTube. Platforma momentálne ako hlavnú zbraň využíva rýchle odstraňovanie dezinformačných videí. YouTube štvrťročne odstráni až desať miliónov videí, z čoho väčšina nedosiahne ani desať videní.

Darí sa mu rýchlo reagovať aj na vážne situácie vo svete. Od vypuknutia pandémie koronavírusu vo februári 2020 odstránil viac ako milión škodlivých videí a milosrdný nebol ani s videami, ktoré šírili nepravdivé informácie o prezidentských voľbách v USA.

Rýchle odstraňovanie škodlivých videí nestačí

Mahon však uviedol, že tento prístup nielenže nestačí, ale môže byť aj problematický. Na presné určenie škodlivých dezinformácií sú potrebné jednoznačné fakty. V prípade pandémie koronavírusu existujú organizácie ako CDC alebo WHO, vďaka ktorým vieme, čo sú fakty a čo nie. Čo sa týka iných prípadov dezinformácií, napríklad konšpiračných teórií, tam to už také jednoznačné nie je.

Príliš agresívne odstraňovanie obsahu navyše môže hraničiť s obmedzovaním slobodného prejavu. V niektorých krajinách už dochádza k obmedzeniu obsahu z politických dôvodov. Mahon je ale presvedčený o výhodách otvorenej diskusie a chce dať používateľom platformy možnosť sa slobodne vyjadriť.

YouTube v budúcnosti plánuje uprednostniť kvalitný obsah

Platforma sa preto okrem rýchleho odstraňovania v budúcnosti zameria aj na uprednostňovanie kvalitného obsahu od renomovaných kanálov namiesto senzačného obsahu, ktorého jadro je založené na dezinformáciách.

Mahon sa na konci príspevku vyjadril aj k obľúbenému tvrdeniu o tom, že YouTube senzačný obsah uprednostňuje z dôvodu získania väčšej finančnej odmeny. Z dlhodobého hľadiska to však podľa neho nie je dobrá stratégia, keďže takýto prístup odrádza používateľov a inzerentov od využívania platformy.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Náš tip
YouTube testuje nové gestá na pretáčanie videa

27.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+