MojAndroid

Vlajková loď japonského výrobcu dostáva dôležitú aktualizáciu. Zlepšiť by mala kvalitu fotografií, zoomovania a prináša celkovo lepšiu optimalizáciu aplikácie fotoaparátu. Na tú sme sa sťažovali v našej recenzii, odozva aplikácie naozaj nebola ideálna. O dostupnosti aktualizácie informoval web GSMArena.

Okrem optimalizácie fotoaparátu poteší aj stabilnejšie pripojenie slúchadiel pomocou technológie Bluetooth a výrobca zapracoval aj na spotrebe batérie. Nepôjde síce o nič prevratné, no každé percento sa počíta. V neposlednom rade dostanete s aktualizáciou aj septembrovú bezpečnostnú záplatu.

Aktualizácia nesie označenie 55.0.A.6.56 a šíri sa postupne vo vlnách. Smartfón vás na ňu samozrejme automaticky upozorní.

Sony Xperia 1 sa objavila v DxOMark. Výsledkom neohúrila

30.8.2019

Ešte pred oficiálnym predstavením smartfónu Sony Xperia 1 mnohí fanúšikovia očakávali priam zázraky. Na papieri ihneď zaujala 21:9 CinemaWide 4K HDR OLED displejom, ktorý koniec koncov je vskutku úžasný.

Najviac sa však sľubovalo od jej fotoaparátov. Tie v porovnaní s ostatnými modelmi až tak extrémne oslnivé nie sú, tak ako aj výsledok v známom fotografickom teste DxOMark. Ten síce berieme trochu s rezervou, no približnú predstavu o kvalite fotoaparátov v smartfónoch nám určite dá. Ako Xperia 1 dopadla?

Pravá vlajková loď na papieri

DxOMark konečne dostal do rúk vlajkovú loď japonského giganta. Spomenieme, že Xperia 1 ponúkne 6 GB RAM, procesor Qualcomm Snapdragon 855 a 128 GB interného úložiska. Testom prešla trojica snímačov na zadnej strane. Primárny fotoaparát disponuje rozlíšením 12 MP, svetelnosťou f/1.6 a optickou stabilizáciou obrazu.

Sony-Xperia-1-DxOMark-Camera-Review-1068x668

Širokouhlý senzor má opäť 12 MP a clonu f/2.4. Posledným z trojice je 12 MP teleobjektív, ktorého svetelnosť činí f/2.4. Tomuto senzoru taktiež nechýba ani optická stabilizácia, čo rozhodne poteší. V DxOMark tento model dosiahol celkový počet bodov 91. To by nebolo ani nejako hrozné, no keď si predstavíme ďalšie vlajkové lode, ktoré sa šplhajú k 120-tim bodom, mnohí by očakávali lepší výsledok.

Sony-Xperia-1-DxOMark-Camera-Review-6

Pocophone F1 dosahuje rovnaký počet bodov

Xperia 1 sa dokonca nenachádza ani v najlepšej desiatke smartfónov, pokiaľ ide o počet bodov v DxOMark. Pre zaujímavosť spomenieme, že rovnaké skóre obdržal aj podstatne lacnejší minuloročný Pocophone F1 z dielne čínskeho Xiaomi. Predná “selfie” kamera Xperie obdržala 78 bodov a umiestnila sa tak na 11. priečke. Samotné parametre snímačov sú úchvatné, no dopláca na softvér a celkový post-processing.

Portál Android Community hlási, že podľa DxOMark smartfón ponúka veľmi dobré farby za zhoršených svetelných podmienok. Na druhú stranu však zadný LED blesk častokrát spôsobuje efekt červených očí na fotografovaných osobách. K okrajom snímok je navyše mnohokrát badateľná strata detailov.

Xperia 1 poteší kvalitným videom

V outdoorových scénach problémy spôsobuje dynamický rozsah (HDR režim). Konkrétny problém môžete vidieť na obrázku nižšie. Ide o nepríjemný problém, ktorý u viacerých spôsobuje pocit, že fotka prešla úpravou v editore. Na druhú stranu si však používatelia pochvaľujú veľmi rýchle a korektné automatické zaostrovanie.

Nahrávané video v 4K pri 30 FPS je veľmi kvalitné, s dobrým automatickým nastavením expozície, účinnou stabilizáciou a korektným vyvážením bielej. Viackrát sa však stretnete so zbytočným, nechceným preostrovaním senzora. Telefón však predvolene nahráva v 1080p pri snímkovej frekvencii 30 FPS.

Pokiaľ ste vlastníkom tohto smartfónu, nižšie do diskusie nám napíšte, či súhlasíte s názorom od DxOMark. Vaše podarené fotografie taktiež nezabudnite pridať do našej Fotománie. Xperia 1 prešla aj našim vlastným fototestom, v ktorom si to rozdala s iPhone XS. Na našom webe sa nachádza aj samostatný článok, ktorý sa venuje kvalitám fotografií vyhotovených týmto smartfónom, ktorý vám v prípade záujmu odporúčame pozrieť.

Náš tip
Recenzia Sony Xperia 1: Budete ju milovať aj nenávidieť

12.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+