MojAndroid

Aktualizované 26.5.2021

Je to oficiálne. Obľúbený čínsky výrobca sa už nenachádza na čiernej listine Spojených štátov, informuje portál Android Authority. Americká vláda s vyňatím súhlasila a to sa teraz stalo skutočnosťou. Spoločnosť Xiaomi informáciu zverejnila na svojom blogu.

Xiaomi už nebude na čiernej listine USA, vláda z nej spoločnosť odstráni

12.5.2021

Vláda USA a spoločnosť Xiaomi údajne dospeli k dohode, podľa ktorej bude čínsky výrobca odstránený z čiernej listiny. Podľa portálu AndroidAuthority ministerstvo obrany potvrdilo, že odstránenie čínskeho výrobcu z jeho čiernej listiny „by bolo vhodné“.

Podľa dokumentov sa obe strany dohodli na mimosúdnom vyrovnaní a predpokladá sa, že momentálne rokujú o konkrétnych podmienkach. Záver z rokovaní by mal byť zverejnený 20. mája.

Xiaomi bolo na čiernu listinu zaradené v januári

Spoločnosť bola Trumpovou administratívou začiatkom januára pridaná na čiernu listinu. Fanúšikovia spoločnosti sa báli, že ju bude čakať rovnaký osud ako Huawei, no Xiaomi bolo na rozdiel od Huaweiu zaradené na inú čiernu listinu.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | Foto: Redakcia


Ministerstvo obrany malo podozrenie, že spoločnosť užšie komunikuje s čínskou armádou, čo mohlo predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre Spojené štáty americké. Kvôli tomu zaradili čínskeho výrobcu na čiernu listinu, podobne ako mnoho ďalších firiem. Na tie však táto skutočnosť nemala značný dopad a mohli bez problémov fungovať ďalej.

Ak by spoločnosť na čiernej listine zostala, na jej existenciu by to nemalo značný dopad

Ak by sa táto hrozba potvrdila, americkí investori by dostali zákaz investovať do spoločnosti. Xiaomi by však naďalej mohlo spolupracovať s americkými spoločnosťami a predávať v USA svoje produkty.

Xiaomi od začiatku tvrdilo, že je nezávislá, verejná spoločnosť a že vždy dodržiava platné nariadenia a zákony. V marci sa jej dokonca podarilo získať súdny príkaz na dočasné odstránenie z čiernej listiny.

Náš tip
Orange spúšťa 5G sieť v Bratislave a Banskej Bystrici s teoretickou maximálnou rýchlosťou 1300 Mbit/s
26.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+