MojAndroid

Začiatkom tohto roka sme informovali o tom, že čínske Xiaomi sa dostalo na čiernu listinu USA. Mnohých táto správa prekvapila, niektorí sa dokonca začali obávať o budúcnosť značky. Podobný, avšak podstatne väčší problém má ďalší čínsky gigant – Huawei, ktorý má dokonca zakázané používať vo svojich smartfónoch Google služby. Téme sa venoval portál Android Authority.


Xiaomi Mi 10 Lite

Neskôr sme informovali o tom, že čínsky výrobca sa síce na čiernu listinu dostal, no nie je to až také vážne ako v prípade Huawei. Zákazníci sa obávať nemusia. Ide totiž o listinu, ktorú vytvorilo americké Ministerstvo obrany. Práve týmto zoznamom prešlo taktiež aj pomerne veľa ďalších firiem, a nemalo to nejaký podstatný dopad na ich existenciu. Práve ministerstvo obrany má podozrenie, že Xiaomi užšie komunikuje s čínskou armádou a mohlo by ísť o potenciálne nebezpečenstvo pre Spojené štáty americké.

Xiaomi Mi 10T Pro
Xiaomi Mi 10T Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Hlavným dôvodom je ocenenie pre riaditeľa a zakladateľa spoločnosti

Teraz sa v súvislosti s touto témou objavili nové informácie. Hlavným dôvodom, prečo sa výrobca na tejto listine ocitol, je ocenenie, ktoré bolo udelené spoluzakladateľovi a riaditeľovi spoločnosti, Lei Jun-ovi. V roku 2019 získal ocenenie “Outstanding Builder of Socialism with Chinese Characteristics”. V preklade bol označený za “staviteľa socializmu s čínskymi charakteristikami”. Ocenenie mu bolo udelené čínskym Ministerstvom priemyslu a informačných technológií.

Ministerstvo v ocenení nezabudlo spomenúť ani investície spoločnosti do technológií, akými sú 5G a umelá inteligencia. A práve tieto okolnosti sú hlavným dôvodom, prečo sa spoločnosť ocitla na tejto listine. Xiaomi samozrejme poprelo akékoľvek väzby na čínsku vládu či armádu.

Xiaomi sa bráni

Čínska spoločnosť v súvislosti so zaradením na čiernu listinu podala žalobu na americké Ministerstvo obrany. Jej presné znenie nie je známe. Cieľom žaloby je, aby americké úrady pozmenili rozhodnutie o zaradení na čiernu listinu, ktorá blokuje americké investície do spoločnosti.

Urobilo americké ministerstvo podľa vás správny krok?

Náš tip
Xiaomi Mi 10S oficiálne: Snapdragon 870 a 108-megapixelový fotoaparát

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+