MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | Full HD postačí

Zariadenie ponúka 5,5” IPS panel s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a pomerom strán 16:9. V dnešnej dobe ide o pomyselný štandard, na ktorý by mal prihliadať každý používateľ so záujmom kúpy smartfónu na dobu napríklad najbližšieho roka. Nie, nejde o kompaktné zariadenie a menšie ruky môžu mať problém s jednoduchým ovládaním zariadenia. Smartfón má navyše pomerne široké rámčeky okolo displeja. Niet sa čo čudovať, opäť ide o starší recyklovaný model Mi 5X.

Napriek spomínaným kompromisom, zobrazovací panel ako taký skutočne nesklame. Farebné spektrum je príjemné, hodnota najnižšieho jasu je v absolútnom poriadku. Hodnota najvyššieho jasu by však mohla byť vyššia. Aj na maximálnej hodnote to pri poludňajšom svetle totiž nebolo úplne ideálne. Pozorovacie uhly displeja sú dostatočné a poteší tiež nočný režim, kde je možné nastaviť aj jeho intenzitu. Čo nepoteší je automatická regulácia jasu. Reaguje trochu pomaly, a najmä v tme či veľkom šere má problém rýchlo korigovať jas pre príjemné sledovanie obsahu. Tento problém by však mohla vyriešiť aj jedna z početných softvérových aktualizácií.

VÝKON | Praxou overený Snapdragon 625

Po stránke výkonu prichádza praxou overený osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, doplnený o grafický akcelerátor Adreno 506. Prečo práve “praxou overený” procesor? Ak ste aspoň trochu sledovali smartfóny Xiaomi tak viete, že toto rozhodne nie je prvý a ani druhý smartfón tejto značky s daným procesorom. Prečo sa Xiaomi tak drží práve tejto série je jemnou záhadou. Rovnaký čip však ponúka aj v rámci modelov Redmi Note 4, Redmi Note 4X, Redmi 5 Plus alebo Mi Max 2. Nemusí však ísť zrovna o nevýhodu.

Tento čip je tak u tohto výrobcu overený a plne kompatibilný na prípadné softvérové zmeny. Nachádza sa prevažne v modeloch strednej alebo vyššej strednej triedy a ponúka pomyselný kompromis s dostatočným výkonom a veľmi dobrou spotrebou energie. Smartfón zvládne väčšinu základných hier v Obchode Play, nevadí mu plnohodnotný multitasking dvoch aplikácií na jednej obrazovke a poradí si aj v rámci prehrávania funkcie “obraz v obraze.” V prípade náročnejších 3D hier však odporúčam siahnuť po znížení grafických detailov na strednú úroveň. Výsledky benchmark testov si môžete prezrieť na fotografiách vyššie.

PAMÄŤ | 4 GB RAM je cítiť

My v redakcii sme sa dostali k zariadeniu v konfigurácii 4 GB RAM a 32 GB interného úložiska (v predaji nájdete aj verziu so 64 GB úložiskom). Vnútorné úložisko je dostačujúce aj v hodnote 32 GB a to najmä z dôvodu, že model Mi A1 ponúka čistý systém Android One (zaberie približne 9 GB) bez mohutnej nadstavby MIUI od výrobcu. Po nainštalovaní stovky aplikácií, nasnímaní asi piatich desiatok fotografií a zaznamenaní zopár kratších 4K videí bolo stále k dispozícii takmer 15 GB interného úložiska. Výber úložiska tak ostáva na vás. V prípade, že chcete do smartfónu ukladať väčšie množstvo súborov, bude lepšie priplatiť si za 64 GB úložisko. Úložisko je takisto možné rozšíriť o pamäťovú kartu microSD až do kapacity 128 GB (hybridný slot).

Plynulé a rýchle reakcie systému sú súhrou overeného hardvéru, ktorý už čínsky výrobca Xiaomi dôverne pozná a dokonale optimalizovaného softvéru, na ktorom si dala záležať spoločnosť Google. Svoju prácu však spraví aj pamäť RAM, ktorá sa v tomto prípade zastavila na hodnote 4 GB. Ide o dostatočnú kapacitu pre náročný multitasking, prechod medzi aplikáciami či aktívne hranie mobilných hier. Niekedy bolo skutočne milým prekvapením, že určitá aplikácia bola uložená v rámci multitaskingu aj na druhý deň a nebolo problémom pokračovať v práci práve z miesta, kde ste skončili v predošlý deň.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV PRSTOV | Vhodné miesto, nižšia rýchlosť

Snímač odtlačkov prstov je v tomto prípade opäť prevzatý z modelu Mi 5X. Umiestnenie čítačky je veľmi dobré, nachádza sa na zadnej strane približne v strede pod objektívom fotoaparátu. Nahmatanie čítačky je veľmi intuitívne a prirodzené, jednoducho dobre padne do ruky. Povrch čítačky je štandardný a príjemný. Poteší matná čierna a neruší ju ani žiadne “chrómové” lemovanie po vzore iných modelov Xiaomi.

V tomto prípade je tu aj isté negatívum, a tým je konkrétne rýchlosť čítačky odtlačkov prstov. Áno, v danej cenovej kategórii nemôžeme očakávať najrýchlejší snímač na trhu. Obzvlášť, ak ste už vlastnili telefón s rýchlejšou čítačkou, bude vás to jemne obmedzovať. Na druhej strane je potrebné pochváliť presnosť a stabilné výkony čítačky. Ľahká mastnota či mierna vlhkosť nie je problémom a hoci zariadenie odomkne o moment pomalšie ako konkurenčné snímače, obvykle ho odomkne na prvý krát a bez problémov. A to predsa od čítačky odtlačkov prstov chceme, no nie?

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+