MojAndroid

Niektorí používatelia Xiaomi smartfónov začali v posledných dňoch hlásiť problémy s inštaláciou niektorých známych aplikácií. Podľa portálu Xiaomiui súvisí problém paradoxne s oficiálnym bezpečnostnou funkciou spoločnosti Xiaomi, ktoré by mala blokovať inštaláciu škodlivých aplikácií.

Xiaomi ponúka vlastnú ochranu pred malvérom

Nie je žiadnym tajomstvom, že problémom systému Android je množstvo škodlivých aplikácií, ktoré sa bohužiaľ nevyhýbajú ani oficiálnemu obchodu Google Play. Spoločnosť Google preto dlhú dobu ponúka bezpečnostnú službu Google Play Protect, ktorá by mala používateľov pred podobnými aplikáciami chrániť.

google play protect
Google Play Protect | Zdroj: Google

Podobné riešenie však ponúka aj spoločnosť Xiaomi v rámci svojej nadstavby MIUI. Jej bezpečnostný systém by mal používateľa upozorňovať na škodlivé aplikácie obsahujúce malvér. Neskenuje však aplikácie po inštalácii, ale má vlastnú databázu  takýchto aplikácií v obchode Google Play. Pokiaľ sa používateľ rozhodne takúto aplikáciu nainštalovať, tak mu v tom zabraní.

Diskriminuje Xiaomi západné aplikácie?

Problém je, že používatelia v poslednom čase hlásia, že im bráni nainštalovať známe aplikácie západných internetových spoločnosti. Príkladom sú Facebook Lite alebo Snapchat. Naopak v prípade podobných čínskych aplikácií je Xiaomi viditeľne benevolentný. Používatelia preto začali hovoriť o diskriminácii zo strany čínskeho Xiaomi. To je samozrejme len konšpirácia a skôr to súvisí s nesprávnym overovaním aplikácií zo strany Xiaomi.

Podobné varovania sa totiž objavili aj pri vlastných aplikáciách čínskeho výrobcu – MIUI Downloader, MIUI Updater a MIUI Downloader Enhanced. Overovací proces preto nevzbudzuje dôveru a pravdepodobne je založený len na hlásení malvéru od používateľov. Blokovanie je samozrejme len vo forme upozornenia, ktoré môžete poľahky ignorovať, zrušiť a pokračovať v inštalácií. Veľa používateľov o tom však netuší a aplikáciu nenainštalujú.

Náš tip
TSMC, najväčší výrobca čipov, bude vyrábať aj v Európe

 

27.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+