MojAndroid

Spoločnosť Google príde v nadchádzajúcich mesiacoch v obchode Google Play so významnou zmenou. Aplikácie, ktoré používateľom umožňujú vytvoriť si účet, im budú musieť uľahčiť aj jeho odstránenie. A to priamo v aplikácii. Informáciu priniesol portál XDA-developers.

Jednoduché zmazanie účtu v aplikáciách dlhodobo chýba

Keď sa v aplikáciách zaregistrujete či prihlásite k účtu, ktorý aplikácia na svoje fungovanie potrebuje, často neviete, ako s nimi nakladá. Samozrejme majú povinnosť o tom používateľa informovať, ale spätná kontrola zo strany Googlu v podstate neexistuje. A veľa ľudí sa preto často rozhodne zrušiť účet, čo nebýva jednoduché. Google preto prinesie zmenu, po ktorej by to malo byť zrušenie účtu rovnako jednoduché ako jeho vytvorenie.

Obchod Google Play
Obchod Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V samostatnom okne s názvom Zmazanie dát v obchode Google Play bude musieť aplikácia poskytnúť odkaz, cez ktorý môžu používatelia kompletne odstrániť svoje účty. To by malo umožniť používateľom pohodlne odstrániť svoje účty bez potreby preinštalovania aplikácie. Vývojári tiež musia umožniť zmazanie nakumulovaných dát (napr. histórie, fotografií, videí, apod.) bez mazania účtu.

Vývojári, ktorí potrebujú zachovanie určitých dát kvôli legitímnym účelom (napr. kvôli bezpečnosti, možným podvodom alebo kvôli pravidlám regulátora), budú musieť presne uviesť, na čo budú tieto dáta využité. Google chápe, že toto všetko môže byť pre niektoré aplikácie veľká zmena a dáva vývojárom čas na implementáciu týchto zmien.

Vývojári majú na zmenu ešte niekoľko mesiacov

Vývojári budú najprv požiadaní, aby do 7. decembra 2023 odoslali odpovede na nové otázky týkajúce sa odstránenia údajov vo Formulári bezpečnosti údajov svojej aplikácie. Tí, ktorí to potrebujú, môžu požiadať o predĺženie termínu do 31. mája 2024. Čo je tiež dôležité, tak Google poznamenáva, že dočasná deaktivácia alebo zakázanie účtu nepredstavuje vymazanie a nie je v súlade s novými pokynmi.

Tieto zmeny budú pre používateľov prospešné, pretože to znamená, že ich údaje musia byť jednoducho a hlavne kompletne odstránené. Inak môže vývojár riskovať, že budú podniknuté kroky proti jeho účtu vývojára Google. Konkurenčná spoločnosť Apple rovnakú možnosť zmazania účtu v aplikácia systému iOS vyžaduje už od júna 2022.

Náš tip
FIFA má novú Android hru. V hlavnej úlohe je umelá inteligencia
6.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+