MojAndroid

V rámci mobilných systémov dnes existuje veľa aplikácií pre textovú komunikáciu (messengerov), ktoré sú síce multiplatformové, ale nie sú kompatibilné medzi sebou. Často tak musí mať človek nainštalované všetky, ak chce komunikovať s každým koho pozná. To by však teraz podľa portálu AndroidPolice chcela zmeniť Európska únia (EÚ).

Nová legislatíva núti služby k interoperabilite

Snaha súvisí s novým zákonom o digitálnych trhoch Digital Markets Act (DMA). DMA je legislatíva, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom tohto mesiaca s cieľom zabezpečiť, aby veľké technologické spoločnosti ako Microsoft, Meta, Apple a Google nebránili spravodlivej hospodárskej súťaži na digitálnom trhu. Mala by tiež zabezpečiť, aby spotrebitelia mali viac možností alternatívnych služieb.

DMA WhatsApp
EÚ identifikovala tzv. gatekeeperov v jednotlivých odvetviach | Zdroj: AndroidPolice.com

EÚ sa pritom primárne zamerala na službu WhatsApp, ktorú identifikovala ako lídra (tzv. gatekeeper) medzi aplikáciami na posielania správ.  Z toho dôvodu dala spoločnosti Meta, ktorá službu vlastní, 6 mesiacov na to, aby umožnila interoperabilitu s inými aplikáciami. Inak by mohla čeliť pokutám vo výške 10 % jej ročného globálneho obratu.

WhatsApp už na interoperabilite pracuje

WhatsApp už pritom začal pracovať na interoperabilite s inými aplikáciami, ale pravdepodobne s menšími hráčmi na trhu, ako je Signal. Portál WABetaInfo uvádza, že testeri si už všimli novú prázdnu obrazovku s názvom Third-party chats (Rozhovory tretích strán) v beta verzii WhatsAppu s číselným označením 2.23.19.8.

WhatsApp
Funkcia Third-party chats | Zdroj: AndroidPolice.com

Portál WABetaInfo tiež tvrdí, že WhatsApp bude musieť zachovať end-to-end šifrovanie aj pre správy prichádzajúce z iných aplikácií, čo by mohlo byť pre službu dosť náročné. Taktiež nie je jasné, či WhatsApp ponúkne interoperabilitu aj mimo EÚ, kde to nie je vynútené legislatívou DMA. Spoločnosť Meta má však čas do marca 2024, aby to vyriešila a vyhla sa pokutám.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
Náš tip
Najobľúbenejšie smartfóny v O2. Kúpili ste si nejaký aj vy?

 

 

 

12.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+