MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie je pre niektorých ľudí nevyhnutnou vlastnosťou ich smartfónu. Pre iných je to však úplná zbytočnosť a uprednostňujú rýchle nabíjanie pomocou kábla. Odhliadnuc od toho, čo preferujete, sa funkcia bezdrôtového nabíjania od svojho prvého predstavenia v roku 2012 v telefóne Nokia 920 takmer vôbec nezmenila.

Väčšina zariadení s bezdrôtovým nabíjaním sa v súčasnosti riadi štandardom Qi, ktorý nemá iba dobré recenzie (používateľský zážitok nebol vždy skvelý). Wireless Power Consortium, ktoré spravuje protokoly a technológie bezdrôtového nabíjania, oznámilo novú generáciu verzie s názvom Qi2 začiatkom roku 2023. Informuje portál androidpolice.

Okrem zvýšenia výkonu, ktorý sa približne ustálil na úrovni 15 W, je prechod zo zastaralej technológie Qi na Qi2 prvou výraznou zmenou, ktorú bezdrôtové nabíjanie za posledné roky videlo. Od roku 2020 majú fanúšikovia značky Apple podobný variant s názvom MagSafe na svojich zariadeniach iPhone.

Qi2 je nový otvorený štandard bezdrôtového nabíjania a prináša dôležité inovácie oproti pôvodnému štandardu Qi. Myšlienkou je Magnetic Power Profile (MPP), ktorý je založený na technológii Apple MagSafe. (Apple sa podieľal na vývoji štandardu Qi2.) To umožňuje zariadeniam licencovaným Qi2 pridať prstenec magnetov, aby sa zabezpečilo dokonalé zarovnanie s nabíjačkami a umožnilo sa rýchlejšie ale hlavne efektívnejšie nabíjanie.

iphone-15-pro-max-magsafe-galaxy-s23-ultra-2
iPhone 15 Pro a Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: androidpolice

Kto prinesie prvý smartfón s Qi2?

Keďže Qi2 bolo oznámené aj schválené už minulý rok, mnohí z nás očakávali, že už začiatkom roka 2024 uvidíme túto technológiu implementovanú vo vlajkových lodiach popredných značiek. Predpokladalo sa, že Samsung bude ako prvý debutovať nové nabíjanie vo svojich smartfónoch ale na konferencii Samsung Unpacked nebolo nič podobné vôbec zmienené. Rovnako aj OnePlus po vzore Samsungu nepridal do svojej vlajkovej lode na rok 2024 – OnePlus 12, technológiu Qi2.

Kto bude teda prvým výrobcom, ktorý sa odváži vsadiť na novú bezdrôtovú technológiu? Možno to budú práve výrobcovia z rodiny BKK Electronics (Oppo, Vivo, Redmi, Realme) alebo dokonca Google. Tak či tak si myslím, že vynechanie tejto technológie by pre výrobcov bola obrovská škoda, pretože technológia neslúži iba na zlepšenie nabíjania, ale po vzore Apple vidíme že otvára svet rôznych doplnkov k vašim mobilným zariadeniam

Náš tip
Huawei pripravuje konkurenciu Apple Vision Pro s polovičnou cenou

21.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+