MojAndroid

Po celosvetovom ošiale ohľadom VR/AR headsetu Apple Vision Pro sa zdá, že ľudí toto zariadenie nenadchlo. Aj keď zo začiatku vyzeralo spustenie predaja veľmi úspešne a niektorý si ho dokonca pochvaľovali, po čase prichádza vytriezvenie a používatelia zariadenie vracajú predajcom v rámci 14-dňovej vratnej lehoty. Poďme sa teda pozrieť prečo.

Jedným z viacerých dôvodov, podľa informácií portálu Gizmochina, je práve komfort. Aj keď sa Apple pýši revolučnou technológiou popruhov Vision Pro, mnoho ľudí sa sťažuje na nadmerný diskomfort pri používaní. Materiály použité v zariadení (hoci prvotriednej kvality) sú mimoriadne ťažké a rozloženie váhy, ktorej veľká väčšina je práve na prednej strane zariadenia pohodliu veľmi nepomáha. Na prvý pohľad sa to možno nezdá, no tento futuristický kúsok váži až 650 gramov a externá batéria ďalších 350 g. Mať viac ako pol kila pripevnených na hlave môže byť pri niekoľko-hodinovom používaní skutočne nepríjemné.

Jedným z ďalších problémov, na ktoré sa teraz už bývalí používatelia stážovali je bolesť hlavy a niektorí dokonca upozorňovali na časté migrény pri používaní zariadenia. Toto nie je pri VR headsetoch nič nové a skoro každý headset vám z času na čas nejakú tú bolesť hlavy spôsobí, no človek by čakal že zariadenie s cenovkou 3 500 dolárov vám spôsobí bolesť iba pri kúpe. Okrem bolesti hlavy používatelia hlásili aj vysúšanie očí. Tento problém je tiež veľmi ľahko odôvodnený, predsa len máte jasnú obrazovku len niekoľko milimetrov od očí. Iným častým problémom pri používaní je tzv. kinetóza – nevoľnosť pri cestovaní (napríklad v aute), ktorú dlhšie používanie okuliarov údajne spôsobuje.

Apple Vision Pro
Apple Vision Pro | Zdroj: Apple

Zaujímavé je, že Apple získal v roku 2019 patent na VR headset, ktorý pracuje so zariadením Direct Retinal Projector. Táto technológia využíva prirodzenú schopnosť oka zamerať sa na objekty v priestore úpravou jeho zaostrenia prostredníctvom svalovej relaxácie a kontrakcie. Táto technológia mala pôvodne zamedziť vyššie spomínaným problémom ako bolesť hlavy alebo očí.

Nedostatok využitia

Ďalšie reklamácie produktu súviseli s nedostatočným využitím zariadenia. Málo aplikácií je pre niektorých obrovský problémom, ďalší zistili že produktivita pri používaní nie je až taká skvelá ako pôvodne očakávali a iným zase chýbali hry, ktoré na iných VR okuliaroch bežne hrať môžu no Apple Vision Pro momentálne žiadne nepodporuje.

Náš tip
Skladacie smartfóny čaká zaujímavý rok. Niektorí výrobcovia však skladajú zbrane

19.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+