MojAndroid

VoLTE sa po jeho spustení operátorom 4ka stalo veľmi diskutovanou témou. Jej nasadenie v sieti najmladšieho mobilného operátora vyvolalo nadšenie, no zároveň aj sklamanie. Zatiaľ čo sieť 4ky je po technologickej stránke na VoLTE pripravená, tak problémom aj naďalej ostáva nedostatok zariadení, ktoré by ho podporovali. Napriek tomu ale krok zaviesť VoLTE vítame a veríme, že výrobcovia v dohľadnej dobe pre zariadenia uvoľnia aktualizácie firmvérov, ktoré by im volania v LTE sieti umožnili. Než sa tak ale stane, rozhodli sme sa VoLTE otestovať na vlastnej koži.

VoLTE je najmä o rýchlosti a kvalite

VoLTE (Voice over LTE) sa dá  preložiť ako hlas cez LTE. A práve rýchle LTE siete sa u našich operátorov stali v posledných rokoch témou číslo jedna. Či už je to Telekom, Orange, O2 alebo 4ka, všetci sa snažia v čo najkratšom čase pokryť čo najväčšie územia. A aj keď v tomto snažení momentálne stále vedie Telekom a Orange, tak 4ka prišla s VoLTE ako prvá. A práve v jej sieti sme túto novinku aj otestovali. Mali sme na to zapožičané zariadenia Huawei P9 s podporovaným firmvérom a sim kartu Moja4ka s aktivovanou službou VoLTE.

Náš tip
4ka ako prvá na Slovensku spúšťa komerčné VoLTE volania

Volania cez VoLTE prinášajú viacero noviniek. Celé to je najmä o rýchlosti spojenia a kvalite prenášaného hovoru. Zatiaľ čo v bežnej 3G/2G sieti trvá proces vytočenia a spojenia aj niekoľko sekúnd, v závislosti od vyťaženia siete, tak v prípade VoLTE je spojenie takmer okamžité a väčšinou trvá okolo 2 sekúnd. Okrem toho, na rozdiel od tradičných hovorov, sa mobilný telefón pri hovoroch nemusí prepojiť zo 4G na 3G sieť a môže využívať internetové pripojenie aj počas hovoru.  Ak sa ocitnete na hranici pokrytia LTE a budete telefonovať cez VoLTE, tak sa nemusíte báť, že by došlo k prerušeniu hovoru. Operátor plynule prepína na 2G sieť, takže zákazník prechod do klasickej mobilnej siete nepocíti. Ďalšou dôležitou vlastnosťou VoLTE je kvalita hovoru. Tá je vzhľadom na väčšiu kapacitu siete a objemnejší prenos dát oveľa vyššia. Tzv. HD voice môže v priebehu jedinej minúty spotrebovať aj niekoľko MB dát. Zatiaľ čo pri bežnom GSM sa táto hodnota pohybovala na úrovni stoviek kilobajtov.

TEST

VoLTE sme v sieti 4ky testovali v Bratislave. Telefónny hovor sme vyskúšali zostaviť v rámci jedného mesta, kde bola dĺžka zostavovania hovoru na úrovni do 3-4 sekúnd (pri bežnom hovore sa tento čas pohyboval na úrovni od 5 do 10 sekúnd). Telefonovať sme skúšali opakovane niekoľkokrát. Kvalita hovoru by mala byť tiež vyššia, zásadný rozdiel medzi VoLTE a bežným volaním sme však na P-deviatke až tak nepostrehli. Samozrejme, závisí aj od kvality zariadenia, s ktorým budete telefonovať. V prípade nášho testovacieho kúsku sme však boli s ním maximálne spokojní.

Skvelou funkciou je tiež prebiehajúce dátové spojenie na pozadí. Hovor je v podstate prenášaný cez to isté dátové pripojenie a preto nie je potrebné súčasne pripojenie prerušiť a nadviazať nové. V jednoduchosti povedané, voláte vlastne cez internet tak, ako napríklad s VOIP službami Skype, Hangouts alebo inými. Hlasové hovory sa pritom nazapočítavajú do prenesených dát, ale sú účtované bežnou cenníkovou cenou za minútu hovoru, a to aj so sekundovou tarifikáciou. Spojenie bolo stabilné a nemali sme s ním žiadne problémy. Netreba však zabúdať na to, že pre VoLTE hovory je potrebné, aby v danej sieti boli pripojení obidvaja účastníci hovoru, navyše, so zariadeniami, ktoré VoLTE volania v sieti 4ka podporujú.

V budúcom roku sa pridajú ďalší

Aj keď 4ka je momentálne jediný operátor s aktívnym VoLTE, stále čakáme na ďalších operátorov. Tí potvrdili, že na zakomponovaní tejto technológie do svojich sietí pracujú a svojim zákazníkom ju prinesú už v budúcom roku. Tento termín potvrdil operátor Orange. Ďalší jej zavedenie zvažujú a technológiu momentálne len testujú. Najväčším limitujúcim faktorom je práve nedostupnosť zariadení, ktoré síce po hardvérovej stránke na VoLTE sú pripravené, no po softvérovej nie. Tu už prichádzajú na rad samotní výrobcovia, ktorí budú musieť v spolupráci s mobilnými operátormi vydať príslušné aktualizácie firmvéru. Ďalšie rozširovanie VoLTE je tak viac menej v ich rukách. Komerčné spustenie technológie u väčšiny operátorov by ich však mohlo donútiť, aby sa tejto problematike venovali viac ako doteraz. Aká bude budúcnosť VoLTE na Slovensku, tak uvidíme až v priebehu nasledovných mesiacov. Zatiaľ je výhradnou doménou tých zákazníkov 4ky, ktorí vlastnia jediný podporovaný telefón ZTE Blade Z770. A tých je dnes len veľmi málo.

Náš tip
VoLTE majú spustiť aj ďalší mobilní operátori. Už na budúci rok – doplnené

21.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+