MojAndroid

4ka ako prvá na Slovensku spustila VoLTE volania v stredu, no zdá sa, že konkurencia na seba nenechá dlho čakať. Na to, či v blízkej dobe plánujú spustiť volania v 4G sieti, sme sa totižto opýtali aj ďalších mobilných operátorov. Zatiaľ to vyzerá tak, že táto technológia bude tento rok exkluzívnou doménou 4ky, už na ten budúci by však na rozbehnutý vlak s VoLTE mali naskočiť ďalší veľký hráči. Orange plánuje vo svojej sieti spustiť tento typ volaní už v prvom kvartáli budúceho roka. Telekom o možnom zavedení LTE informoval len neurčito: “Naďalej pracujeme na uvedení vlastného plnohodnotného riešenia VoLTE podľa našich plánov. O jeho štarte budeme informovať.” Na Stanovisko O2 ešte stále čakáme.

Doplnené stanovisko O2: Technológiu VoLTE testujeme spolu aj s VoWifi, ktoré je podľa nášho názoru viac očakávanou a užitočnou funkcionalitou. Vzhľadom na to, že počet zariadení, ktoré dnes dokážu stabilne používať VoLTE, je na slovenskom trhu veľmi malý. Preto je momentálne využiteľnosť tejto služby pre zákazníka otázna Technológiu VoLTE ponúkneme v čase, kedy budeme mať pocit, že je stabilná a prinesie zákazníkovi skutočnú úžitkovú hodnotu.

Problémom sú podporované zariadenia

Najväčším problémov technológie VoLTE je nedostatok zariadení s VoLTE. Na trhu momentálne síce nájdeme smartfóny, ktoré ho hardvérovo podporujú, no predtým ich treba “aktivovať”. To sa robí prostredníctvom softvérovej aktualizácie, ktorú však musia uvoľniť samotní výrobcovia. A práve to je jeden z hlavných kameňov úrazu a aj jeden z dôvodov, prečo 4ka VoLTE spustila skôr. Komerčná dostupnosť technológie by totižto mala prinútiť spoločnosti, aby aktualizácie uvoľnili. Ak sa k iniciatíve pridajú aj ďalší mobilní operátori, tak je isté, že na trhu budú zariadenia s funkčným VoLTE postupne pribúdať.

VoLTE a jeho výhody

Výhodou VoLTE hlasovej technológie je najmä jeho rýchlosť a kvalita prenášaného hovoru. Hovor je medzi dvoma účastníkmi zaregistrovanými vo VoLTE sieti, zostavený už do jednej alebo dvoch sekúnd od vytočenia čísla. Oproti klasickým volaniam to má jednu podstatnú výhodu, a tou je, že volajúci ani volaný účastník sa nemusí prepnúť zo 4G do 2G alebo 3G siete. Dátové pripojenie teda prebieha stále na pozadí a účastníka neodpojí ani po zostavení hovoru. Navyše, kvalita VoLTE hovoru je oveľa vyššia – HD.  Rýchlejšie je aj posielanie SMS, ktoré taktiež trvá 2 sekundy.

volte-4ka

17.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+