MojAndroid

4ka dnes na tlačovej konferencii v Bratislave ako prvá na Slovensku uviedla do komerčnej prevádzky VoLTE volania. Tie, ešte v rámci spoločnosti SWAN demonštrovala novinárom minulý rok.

„Vykročili sme v ústrety budúcnosti, chytili ju za ruku a doniesli na Slovensko. Príchod VoLTE môžeme prirovnať k nástupu GSM siete v 90-tych rokoch, keď postupne vytlačila nešifrovanú NMT sieť. Dnes je VoLTE na Slovensku, i vo svete, len v začiatkoch, no v priebehu niekoľkých rokov sa stane štandardom každodenného telefonovania,“ hovorí technický riaditeľ pre mobilnú sieť SWAN Mobile, a. s., Patrik Kollaroci.

Výhodou VoLTE hlasovej technológie je najmä jeho rýchlosť a kvalita prenášaného hovoru. Hovor je medzi dvoma účastníkmi zaregistrovanými vo VoLTE sieti, zostavený už do jednej alebo dvoch sekúnd od vytočenia čísla. Oproti klasickým volaniam to má jednu podstatnú výhodu, a tou je, že volajúci ani volaný účastník sa nemusí prepnúť zo 4G do 2G alebo 3G siete. Dátové pripojenie teda prebieha stále na pozadí a účastníka neodpojí ani po zostavení hovoru. Navyše, kvalita VoLTE hovoru je oveľa vyššia – HD.  Rýchlejšie je aj posielanie SMS, ktoré taktiež trvá 2 sekundy. Výhodou je tiež to, že oproti klasickej mobilnej sieti je možné okrem hlasových volaní využiť aj videohovory. Ak sa ocitnete na hranici pokrytia LTE a budete telefonovať cez VoLTE, tak sa nemusíte báť, že by došlo k prerušeniu hovoru. Operátor plynule prepína na 2G sieť, takže zákazník prechod do klasickej mobilnej siete nepocíti.

volte-4ka

Cena VoLTE volaní sa nebude nijako odlišovať od bežných volaní. To znamená, že za minútu hovoru stále zaplatíte 4 centy a nič naviac. Na cenníku 4ky sa teda nič nemení a zákazníci 4ky zavedenie novej technológie na svojich peňaženkách nepocítia. Naopak, budú benefitovať z výhod, ktoré sme uviedli už vyššie. Jedinou podmienkou pre využívanie VoLTE je vlastniť smartfón kompatibilný s touto technológiou. To platí pre obidve zúčastnené strany hovoru. Dôležité je tiež pripomenúť, že k volaniam cez VoLTE nie je nutné mať aktivovaný žiadny dátový balík.

Bude sa rozširovať aj ponuka smartfónov

4ka plánuje po uvedení tejto novinky rozšíriť aj ponuku smartfónov, ktoré podporujú VoLTE. Na trhu ich nie je až tak veľa, čo je aj jeden z hlavných nedostatkov tejto technológie. V ponuke slovenských e-shopov je ich len niekoľko a aj to väčšinou z vyššej cenovej kategórie. 4ka momentálne tiež neuvádza zoznam kompatibilných zariadení, v dohľadnej dobe by ho však mala uverejniť na svojich stránkach.

volte-internal

Na tlačovke operátor funkcionalitu demonštroval na zariadeniach Huawei P9, Sony Xperia Z5 a ZTE Blade V770. Práve posledný menovaný by sa mohol objaviť aj v ponuke 4ky. Túto informáciu však operátor zatiaľ oficiálne nepotvrdil.

VoLTE treba aktivovať

Na začiatku je potrebné, aby si zákazníci o aktiváciu VoLTE požiadali cez zákaznícku linku na čísle 950. Aktivácia prebehne do 24 hodín a budete o nej informovaní prostredníctvom SMS správy. To, či je konkrétne zariadenie zaregistrované vo VoLTE systéme 4ky,  je možné overiť zavolaním na bezplatné telefónne číslo *123. Predtým ako tak ale urobíte, treba si overiť, či vlastníte smartfón s aktualizovaným firmvérom. 4ka aktuálne rokuje s viacerými výrobcami, ktorí by mali aktualizáciu sprístupniť. Huawei P9 by ju mal dostať už v priebehu nasledovných týždňov. O ostatných zariadeniach zatiaľ nemáme informácie.

VoLTE od 4ky už testujeme v redakcii :)
VoLTE od 4ky už testujeme v redakcii :). Na Huawei P9 je kompatibilita označené ikonkou HD.
12.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+