MojAndroid

Smartfóny predstavujú v dnešnej dobe neoddeliteľnú súčasť našich životov. Niekedy však predstavujú pre ľudstvo aj hrozbu. Častokrát na nich trávime až priveľa voľného času, no tiež slúžia ako pomôcka pre organizovanie zločinov. Francúzska vláda aj preto rozhodla, že po novom môžu policajti sledovať polohu, odpočúvať mikrofón a využívať fotoaparát podozrivého, informuje GizmoChina.

V stredu 5. júla prišla informácia o rozhodnutí vedenia štátu, ktorá výrazne pobúrila širokú verejnosť. Nový zákon umožní polícii sledovať ľudí, ktorí môžu ohrozovať bezpečnosť svojho okolia. Okrem spomínaných smartfónov dokážu na vyšetrovanie a sledovanie využívať aj notebooky či dokonca autá. Nemôžu však sledovať úplne každého, kto sa im nezdá.

Podľa informácií sa umožní geolokácia osôb, ktoré sú podozrivé zo spáchania zločinov, za ktoré hrozí minimálne 5 rokov vo väzbe. Ani to však polícii stačiť nebude. Na takéto sledovanie musia mať súdny súhlas a celkové trvanie takéhoto sledovania nesmie presiahnuť 6 mesiacov. Ak sa podarí vybaviť dôležité povolenia, môžu okrem lokalizácie smartfónu dokonca zapnúť jeho mikrofón a odpočúvať, prípadne využívať aj jeho fotoaparát na presnejšie zameranie.

Galaxy S23 Ultra vs Xiaomi 13 Ultra
Na sledovanie ľudí sa dokážu nabúrať do rôznych zariadení | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o reakciu na teroristické útoky, delikvenciu a organizovaný zločin. Práve vo Francúzsku sa v posledných dňoch konajú masívne protesty, pri ktorých dochádza k tisícom trestných činov. Na internete kolujú videá ako nespokojní obyvatelia zapaľujú odparkované vozidlá, rabujú obchody či ničia verejný majetok. Aj pre takéto prípady sa vymyslel tento zákon, pretože je veľmi ťažké identifikovať výtržníkov, ktorí sú často zamaskovaní.

Zákon nemá platiť pre všetkých rovnako

Čo nahnevalo hneď niekoľkých odporcov zákona je to, že nie na každého má rovnaký meter. Jednotlivci, ktorí pracujú na citlivých pozíciách by mali mať oslobodenie od sledovania. Sem patria napríklad lekári, novinári, právnici, sudcovia a poslanci. Teraz si predstavte niečo podobné na Slovensku.

Minister Dupond-Moretti sa rozhodol oponovať kritikom, ktorí tento krok prirovnávali k distopickému románu od George Orwella s názvom 1984. Sám sa vyjadril,  že sme ďaleko od totality z roku 1984 a samotný zákon v budúcnosti určite zachráni životy.

Náš tip
Toto je najpoužívanejší Android, webový prehliadač a najobľúbenejšia značka smartfónov

7.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+