MojAndroid

Uptodown je alternatívny obchod s aplikáciami pre Android zariadenia. Má 132 miliónov jedinečných používateľov za mesiac a 4,5 milióna publikovaných súborov. Z tak veľkej databázy používateľov je možné vyvodiť zaujímavé štatistiky. Aká je najčastejšie používaná verzia Androidu, ktorý prehliadač sa využíva najviac a aká značka smartfónov sa medzi používateľmi vyskytuje najčastejšie? Téme sa venovala stránka Phone Arena.

Najpoužívanejšia verzia Androidu

Už druhý rok po sebe je najpoužívanejším operačným systémom Android 11. Informácie z databázy Uptodown značia, že tento Android sa nachádza na 20,89 % aktívne používaných zariadení. Android 12 či Android 13 boli vydané už dávnejšie a aj napriek tomu sa im nedarí dosiahnuť prvé miesto. Úlohu zohráva hneď viacero faktorov, ako napríklad slabšia podpora zo strany výrobcov alebo fakt, že viacero používateľov stále využíva staršie smartfóny, ktoré im už nejaký ten rok slúžia. Najnovší Android 13 sa nachádza na 17,23 % telefónov, Android 12 na 12,95 %, Android 10 na 12,34 % a Android 9.0 Pie na 8,14 %.

Najobľúbenejšia značka smartfónov

Najpopulárnejším výrobcom Android smartfónov je juhokórejský gigant Samsung. Zariadenie od tejto spoločnosti vlastní až 31,51 % používateľov. Xiaomi je umiestnené na druhej priečke s podielom 18,73 %. Tretím je Huawei s 10,04 % používateľskej základne. Za to môže pravdepodobne aj fakt, že na modeloch tejto značky sa nenachádza Obchod Play a majitelia telefónov Huawei používajú obchody s aplikáciami tretích strán. Do najlepšej pätice sa zmestilo ešte OPPO (5,92 %) a vivo (5,41 %).

Galaxy S23 Ultra vs Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra a Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy S23 Ultra

Najčastejšie využívaný internetový prehliadač

Ako je to s najobľúbenejšími webovými prehliadačmi? Asi nikoho neprekvapí fakt, že najčastejšie používaným je práve Google Chrome. Ide o primárny prehliadač v prípade 85,5 % používateľov. Druhé miesto patrí predvolenému prehliadaču na Samsung zariadeniach, ktorým je Samsung Internet Browser. Jeho podiel činí 3,7 %. Opera je tretia (1,74 %), UC Browser štvrtý (0,7 %) a Mozilla Firefox skončila na piatej priečke (0,65 %). Všetky dáta boli zbierané v rozmedzí od 1. januára 2023 po 23. jún 2023, takže ide o pomerne čerstvé údaje.

Náš tip
OnePlus Nord 3 je oficiálne predstavený. Osvieži výber v strednej triede
6.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+