MojAndroid

Čína sa už niekoľko rokov snaží zbaviť technológií, ktoré sa vyrábajú v cudzích štátoch. Pred niekoľkými dňami sa však rozhodla zredukovať používanie smartfónov a zariadení značky Apple vo vláde. Bližšie informácie zverejnil portál Reuters.com.

Zákaz používania iPhonov

Podľa zverejnených informácií sa Čína rozhodla zakázať úradníkom z vládnych agentúr používať zariadenia značky Apple. Tento zákaz bol zverejnený týždeň pred oficiálnym eventom amerického giganta, ktorý sa bude konať už 12. septembra. Pravdepodobne to súvisí s predstavením nového radu smartfónov a ďalších zariadení.

Aj napriek tomu, že sa ázijská krajina snaží zamedziť používaniu technológií z ostatných krajín, v správe neboli spomenutí iné technologické spoločnosti. Už v roku 2020 Peking zverejnil kampaň na zredukovanie dovážaných čipov a súčiastok zo zámorských krajín.

Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 14 Pro

Obavy z používania cudzokrajných zariadení sa samozrejme týkajú bezpečnosti. Počas tohto roka Čína taktiež požiadala najväčšie technologické spoločnosti na jej území o zredukovanie dovážaných súčiastok, čím sa v podstate usiluje o dosiahnutie úplnej sebestačnosti.

Napätie medzi oboma veľmocami postupne rastie, keďže Amerika chce zabrániť dovážaniu dôležitých súčiastok z Číny. Zabránenie dovozu by malo hlavne znížiť schopnosť konkurovať najnovším americkým technológiám. Peking už aktuálne obmedzuje dodávanie súčiastok od známych spoločností, ktorými sú Boeing a Micron Technology.

Aj napriek tomu Čína tvorí takmer pätinu finančných obratov pre spoločnosť Apple a zamestnáva vo svojich továrňach niekoľko miliónov zamestnancov. Zákaz používania smartfónov značky Apple pre štátnych zamestnancov trochu pripomína situáciu, ktorá nastala v Amerike po zakázaní smartfónov a technológií značky Huawei. Popularita iPhonov je však v ázijskej krajine stále veľmi vysoká a tento zákaz pre vládne agentúry by nemal spôsobiť žiadne prevratné zmeny v ziskoch spoločnosti Apple.

Náš tip
Používatelia Xiaomi smartfónov sa sťažujú na malvér

7.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+