MojAndroid

Základom bezpečného správania v online svete je inštalovanie aplikácií len z overených zdrojov. Stále platí, že adware je jedným z najbežnejších škodlivých kódov, ktoré sa šíria medzi Android telefónmi. Jeho hlavným zdrojom zostávajú rôzne modifikované verzie hier, ktoré si používatelia stiahnu z neoficiálnych zdrojov.

Na prelome rokov bola najčastejšie detegovanou hrou, ktorá obsahovala adware, Bridge Constructor. Tá má momentálne v obchode Google Play viac ako 1 milión stiahnutí. V januári prebrala štafetu hra Tower Conquest.

Problémom je, že útočníci môžu prostredníctvom mobilných hier mieriť na rôzne vekové kategórie používateľov, vrátane detí, ktoré hrajú hry najčastejšie. Rozšíreným je aj Trójsky kôň s názvom Hiddad, ktorý sa najčastejšie šíri cez hry, ktoré sú napodobeninami extrémne poupulárneho Minecraftu. V januári ale detekcie tohto škodlivého kódu mierne klesli.

Problémom nie sú len hry, ale aj aplikácie

V poslednom čase sa čoraz viac objavuje aj dropper Agent.KEQ. Dropper je typom škodlivého softvéru, ktorý útočníci využívajú na šírenie ďalšieho malvéru. A často sa objavujú práve v operačnom systéme Android. Hlavnou funkciou dropperu je skryť v sebe ďalší škodlivý kód a nepozorovane ho dostať do smartfónov alebo tabletov.

Google Play
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najčastejšie sa vyskytuje na verejných internetových úložiskách. Dobrou správou je, že dobrý bezpečnostný softvér dokáže dropper odhaliť a zariadenie pred ním ochrániť.

Ako sa chrániť?

Na túto tému sa toho napísalo na internete už naozaj veľa, no množstvo používateľov sa stále nepoučilo. V prípade smartfónov je v prvom rade dôležité sťahovať a inštalovať obsah len z oficiálnych zdrojov, ako napríklad obchod Google Play. Taktiež majte svoje zariadenia vždy aktualizované. Áno, to sú tie bezpečnostné aktualizácie, ktoré nikoho nezaujímajú, pretože neprinášajú žiadne nové funkcionality. To, ako sa chrániť, sme podrobnejšie zhrnutli v článku Ako sa chrániť pred malvérom? Tipy a prevencia pred hrozbami v smartfónoch.

Náš tip
WhatsApp je nekompromisný. Ak používate tieto aplikácie, kompletne vám zruší účet
24.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+