Všetci to veľmi dobre poznáte. Obnovenie továrenských nastavení, alebo “hard reset,”, je väčšinou poslednou voľbou každého používateľa, pokiaľ jeho Android smartfón nefunguje tak, ako by fungovať mal. Hodiť sa môže napríklad po aktualizácii, pri slabej výdrže batérie či neštandardnému správaniu. A často býva aj posledným riešením pre odstránenie prípadných vírusov. To ale nemusí stačiť. Na tému upozornil portál Makeusof.
Nepomôže ani hard reset
Obnovenie továrenských nastavení vo väčšine prípadov odstráni všetky problémy s vaším smartfónom. Ak ho máte v pláne vykonať, nezabudnite na zálohovanie telefónu, pretože počas tohto procesu prídete o všetky dáta. Teoreticky by mal tento úkon aj odstrániť všetky vírusy, čo je vlastne aj pravdou, no nemusí to fungovať vždy. Niektoré vírusy dokážu hard reset prežiť.
Keďže obnovenie továrenských nastavení uvedie váš smartfón do takého stavu, v akom bol po jeho zakúpení, vírusy a malvér sú z neho odstránené tiež. Aspoň takto by to malo fungovať, však? Problémom sú sofistikovanejšie vírusy. Tak, ako sa vyvíja trh smartfónov, softvéru a ich ochrany, vyvíjajú sa aj vírusy.
Skvelým príkladom je xHelper
Kybernetickí útočníci sa neustále snažia prelomiť bezpečnosť zariadení a škodlivý kód neustále vylepšujú, zdokonaľujú. Skvelým príkladom je vírus xHelper, ktorý sa po prvýkrát objavil v marci 2019 a o ktorom sme na našom webe informovali. Jednou z jeho charakteristík je práve to, že obnovenie továrenských nastavení ho zo smartfónu nevymaže.
- Pozor! Objavil sa nový zákerný malvér, ktorý nie je možné odstrániť, nepomôže ani hard reset
- Malvér xHelper: Ako vírus funguje a ako ho odstrániť?
Tento malvér dokáže po nainštalovaní používateľa otravovať rôznymi nechcenými upozorneniami a vyskakovacími oknami. Po resetovaní telefónu to najskôr vyzerá, že ste sa ho zbavili, no po pár hodinách sa aktivuje zase. V zásade poznáme tri najčastejšie spôsoby, akými dokáže škodlivý kód prežiť.
Ako dokáže vírus prežiť?
Tým prvým je malvér, ktorý sa dokáže dostať do samotného jadra systému, do root zložky zariadenia. Druhou efektívnou metódou je záloha. Používateľ, ktorý si svoj smartfón pred resetovaním zálohuje, si zároveň zálohuje aj vírus. Po vymazaní sa síce vírus zo zariadenia odstráni, no po obnovení zálohy je späť.
Posledným spôsobom, ako dokáže vírus prežiť, je jeho infiltrácia do periférnych zariadení. Zatiaľ čo z telefónu ho používateľ odstráni, prežíva v pripojených zariadeniach, z ktorých sa opäť presunie do telefónu.