MojAndroid

O možných hrozbách v systéme Android informujeme pravidelne. Je dobré, keď o nich ľudia vedia. Väčšinou ide o rôzne druhy malvéru, ktoré sa zvyknú objavovať najmä v neoverených aplikáciách.

Najnovším problémom je malvér (trójan) s názvom xHelper. Objavilo sa už viac ako 45 tisíc prípadov, kedy infikoval zariadenia. Po nainštalovaní začnú používateľovi vyskakovať okná s reklamami a rôzne notifikácie, ktoré taktiež ukazujú reklamy. Vyzerá to tak, že práve tieto reklamy sú hlavným zdrojom peňazí tvorcov tohto malvéru, informuje AndroidCentral.

  • Aplikácia už infikovala viac ako 45 tisíc zariadení
  • Zobrazuje reklamy a núti používateľa inštalovať nové aplikácie
  • Najhoršie je, že nepomôže ani obnovenie výrobných nastavení

Najväčším problémom je, že tohto trójana len tak ľahko neodstránite. Tvrdé zatvorenie aplikácie nepomôže, rovnako nepomôže ani jej odinštalovanie. Údajne nefunguje ani hard reset zariadenia. Samotnú aplikáciu nevidíte, je schovaná v systéme, no reklamy zobrazuje stále.

  • xHelper sa môže do smartfónu dostať spolu s aplikáciou, ktorú stiahnete z internetu a nainštalujete

xhelper

Prevencia je základ

Ak chcete predísť inštalácii podobných nebezpečných a otravných aplikácií, dávajte si vždy pozor na to, čo do svojho smartfónu inštalujete a odkiaľ to inštalujete. Najlepším spôsobom je vyhľadávanie aplikácií priamo v obchode Google Play. No ani ten nie je úplne bezpečný.

Nezabudnite čítať recenzie aplikácií, tie často odhalia, že s aplikáciou nie je niečo v poriadku. Najlepšou ochranou je inštalácia len tých aplikácií, ktoré poznáte a viete o nich, že sú bezpečné.

Náš tip
Ak máte v telefóne jednu z týchto aplikácií, radšej ju odinštalujte

30.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+