MojAndroid

Podvodníci si nedajú pokoj ani cez vianočné sviatky. Facebooková stránka Polície Slovenskej Republiky Hoaxy a podvody upozorňuje, že na internete sa šíria nové podvodné emaily.

Polícia informuje, že sa jedná o klasický typ podvodu. Útočník vám zašle email so správou, že nainštaloval do vášho zariadenia malvér, vďaka ktorému má prístup do vášho počítača a vie ovládať jeho webkameru a mikrofón. Údajne si vás nahral, keď ste sledovali obsah pre dospelých a vyhráža sa, že toto video prepošle vašim známym. Urobí tak, ak mu do 48 hodín v Bitcoinoch nezaplatíte 1 350 dolárov.

Podvodné emaily sa stávajú čoraz nebezpečnejšími

Aj napriek tomu, že tento typ emailov je tu dlho a veľa ľudí ho už pozná, stáva sa čoraz nebezpečnejším. Podvodníci sa zlepšujú a ich emaily už nepôsobia falošne ako kedysi, keď boli napísane lámavou slovenčinou.

Čo robiť po obdržaní takéhoto emailu?

Nemusíte sa báť, daný podvodník nemá prístup k vášmu počítaču ani nemá vaše nevhodné videá. Určite mu žiadne peniaze neposielajte a email jednoducho nahláste a vymažte.

No byť obozretný pri používaní internetu nikdy nie je na škodu. Téme bezpečnosti na internete sme sa viac venovali napríklad v článku Bezpečnosť na internete (nielen) počas pandémie alebo v článku Ako sa chrániť pred bezpečnostnými hrozbami na Androide – tipy a triky.

Ako odporúča polícia, s peniazmi, ktoré by ste dali útočníkovi radšej potešte seba alebo svojich blízkych a kúpte nejaký pekný darček pod stromček. Na bezpečnosť samozrejme nezabúdajte ani pri online nakupovaní.

Náš tip
Opatrnosť nad zlato: Aké podvody číhajú pri online nákupoch

24.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+