MojAndroid

Každoročná nákupná horúčka sa začína počas Black Friday a pokračuje prakticky až do Vianoc. Tento rok pritom aj v dôsledku pandémie praje internetovým obchodom, ktorých popularita ustavične narastá. Okrem výhodných zliav by sme však mali venovať pozornosť aj bezpečnému spôsobu nakupovania.

Internetové predajne sú čoraz preferovanejšie, pretože nás neobmedzujú otváracími hodinami a okrem času nám obyčajne ušetria aj peniaze vďaka rýchlemu porovnaniu cien rovnakého tovaru u viacerých obchodníkov. Online nákupy sa tešia obľube aj vďaka pohodliu, no i bezpečnosti. Ich riziko však zvyšuje najmä naša neopatrnosť a prílišná dôverčivosť.

Jedným zo spôsobov zvýšenia bezpečnosti pri nákupe cez internet je platba prostredníctvom digitálnej karty. Človek ju totiž môže využiť aj jednorazovo, pričom ihneď po nákupe ju zruší v mobilnej aplikácii a vygeneruje si ďalšiu, ktorou zaplatí pri najbližšej príležitosti. Digitálna karta tak rozširuje možnosti a úplne mení spôsob využívania klasických platobných kariet,“ uvádza Tomáš Barbarič, Head of Business Development v 365.bank.

V uplynulých dňoch predstavila 365.bank plnohodnotnú a kompletne digitálnu kartu, ktorá sa stáva šikovnejšou alternatívou bežnej bankovej karty. Navyše je ekologická práve vďaka tomu, že nemá fyzickú podobu. Každý nový klient ju získa k účtu zadarmo.

Navyše okrem platieb na internete možno digitálnymi kartami platiť aj v kamenných prevádzkach, a to prostredníctvom mobilu alebo hodiniek. Vďaka bezkontaktným bankomatom dokonca nie je problém ani s výberom hotovosti. Výhodou takejto karty je aj fakt, že ju možno využívať okamžite po založení účtu.

Okrem využívania jednorazových virtuálnych kariet však môžeme zvýšiť bezpečnosť nákupov na internete aj svojou pozornosťou a obozretnosťou. Všímajme si bezpečnostné symboly pri návšteve každej stránky, ako aj bezpečné platobné metódy, sledujme recenzie a všimnime si kontakty na obchodníka, ale aj ďalšie.

Zásady bezpečného správania a platieb na internete

  • Nakupujte len u dôveryhodných obchodníkov, ktorí sú zabezpečení službou 3D Secure. V súčasnosti ide o najbezpečnejší spôsob platby kartou cez internet.
  • Venujte pozornosť dostatočnému zabezpečeniu webstránky, na ktorej nakupujete. Znakom bezpečnosti je buď ikona zámky, alebo šifra https:// v prehliadači.
  • Signálom dôveryhodnosti obchodníka sú aj transparentne vyplnené firemné a kontaktné údaje firmy alebo recenzie. Venujte pár minút tomu, aby ste si predajcu preklepli aj v tomto smere.
  • Zbystrite pozornosť pri podozrivo nízkych cenách. Môže ísť o zahraničné alebo dokonca neexistujúce subjekty, ktorým navyše chýbajú akékoľvek hodnotenia či referencie.
  • Neukladajte si prihlasovacie údaje do pamäte počítača a nepoužívajte ľahko uhádnuteľné alebo rovnaké heslá vo viacerých aplikáciách či službách.
  • Nepripájajte sa do internet bankingu cez verejné Wi-Fi siete. V prípade nainštalovania podvodného softvéru tak môže dôjsť k úniku citlivých údajov a hesiel.
  • Používajte len chránené počítače, ktoré majú nainštalované aktuálne verzie antivírusových programov.
3.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+

https://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=94rhAesDrBulIaErV9jesNs7PrsDZ7sbbcKOBDZyEeH.47/fastid=cswoulqaukpvihgzxfrypabizunp/stparam=lhnjnrlokf/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://365.bank/?utm_source=mojandroid&utm_medium=pr&utm_content=&utm_campaign=R12