MojAndroid

Nezainteresovaný pozorovateľ technologického sveta by si mohol myslieť, že Android je pomerne zle zabezpečený operačný systém. Táto problematika má množstvo uhlov pohľadu, no pre väčšinu Slovákov platí, že sa prakticky nemajú čoho obávať. Až na pár skutočne ojedinelých výnimiek je pre nás Android skutočne bezpečný.

Ak ale patríte medzi tých používateľov, čo radi experimentujú, alebo sa snažíte rozšíriť svoje obzory vo svete Androidu a ešte nepatríte medzi pokročilých používateľov, potenciálne nebezpečenstvo značne narastá. Zaujímavé je, že práve tí používatelia, ktorí o systéme Android nevedia takmer nič, sú pred najväčšími hrozbami najlepšie chránení. My sme si pripravili niekoľko tipov a trikov, z ktorých niektoré platia iba pre niektoré skupiny používateľov, kým iné platia pre všetkých.

Neinštalujte si aplikácie z neoverených zdrojov

Pri tomto tipe môžeme začať a vo väčšine prípadov aj skončiť. Nemám k dispozícii žiadnu exaktnú štatistiku, no z vlastných skúseností viem, že drvivá väčšina vírusov a iných bezpečnostných hrozieb spojená so systémom Android pochádza z aplikácií z neoverených zdrojov.

Tu sa hneď dostávame k jadru problému – u nás tieto zdroje nie sú vôbec rozšírené. Absolútna väčšina používateľov si inštaluje aplikácie iba z obchodu Play. Nájde sa niekoľko takých, ktorí majú nainštalovaný aj Amazon App Store, no tieto dva obchody s aplikáciami pravdepodobne pokrývajú viac ako 99 % všetkých aplikácií, ktoré sa nainštalujú na Android zariadenia na Slovensku.

V týchto obchodoch podliehajú aplikácie prísnej kontrole zo strany prevádzkovateľov, či už je to Google alebo Amazon. Je zrejmé, že ani jeden z týchto gigantov si nemôže dovoliť šírenie akokoľvek škodlivých aplikácií.

Aj Amazon a Google sa môžu mýliť

Je tiež zjavné, že inžinieri v Google ani Amazone nie sú bezchybní a určite sa nájde hŕstka titulov v priebehu rokov, ktoré boli skutočne škodlivé. Akonáhle ale vypláva na povrch nejaká podobná skutočnosť, môžete si byť istí, že prevádzkovatelia týchto obchodov okamžite zakročia a danú aplikáciu stiahnu zo svojho obchodu.

To, žiaľ, nie je pravda o mnohých alternatívnych obchodoch s aplikáciami. Tie je možné nájsť kdekoľvek na internete, alebo aj priamo v tých známejších obchodoch. Práve tu ale dochádza k najväčším chybám, ktoré môže používateľ potenciálne spraviť.

Akonáhle nepoznáte prevádzkovateľa daného obchodu, zrejme by ste si odtiaľ nemali nič inštalovať. Integrita správcov týchto obchodov je to, na čo sa pri inštalovaní aplikácií spoliehame a ak nie je zabezpečená, nemôžeme si byť ničím istí.

Nie všetky aplikácie mimo týchto obchodov sú škodlivé

Samozrejme, platí to aj o aplikáciách “voľne pohodených” na internete. Ak napríklad nájdete stránku, ktorá má vlastnú aplikáciu, no tá sa nenachádza v obchode Play, väčšinou je potrebné zamyslieť sa nad dôvodom. Obchod Play totiž nedovoľuje distribúciu niektorých aplikácií aj z iných dôvodov ako bezpečnosť.

hazardne-hry-cover

V obchode Play napríklad nenájdete žiadne hazardné aplikácie. To neznamená, že tieto aplikácie obsahujú vírusy alebo iné technologické hrozby. Jednoducho nevyhovujú podmienkam obchodu a vývojári ich musia šíriť inak, najčastejšie na stránkach konkrétnej stávkovej kancelárie či iného hazardného operátora.

Pri inštalácií týchto aplikácií už musíte použiť iba zdravý rozum. Ak si chcete stiahnuť aplikácie najväčšej stávkovej kancelárie v Európe, zrejme sa nemáte čoho obávať. Ak ale nájdete nejakú lokálnu stávkovú kanceláriu z Hornej Dolnej, ktorá sľubuje 3-násobne lepšie kurzy než konkurencia, musíte sa zamyslieť, či takémuto operátorovi poskytnete údaje o vašej platobnej karte.

Zakážte inštaláciu neoverených aplikácií

Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť riziku inštalácie infikovanej aplikácie, je zakázanie inštalácie neoverených aplikácií. Ako to spraviť? Nijako. Ak neviete, o čom tu píšeme, zrejme ste inštaláciu neoverených aplikácií nikdy nepovolili a máte ju od výroby zakázanú.

Android bezpecnost3

Ak ste blokovanie neoverených aplikácií manuálne zrušili, zrejme viete, prečo ste tak spravili. Tu sa už dostávame do štádia, kedy musíte prebrať zodpovednosť za tieto aplikácie. Ak ale necháte blokovanie neoverených aplikácií aktivované, bezpečnosť nových aplikácií bude zaručovať Google.

Skener vírusov od Google

Vedeli ste, že Google má vo svojom systéme vlastný detektor vírusov? Veru áno, a to už od verzie Android 4.2 Jelly Bean. Ako to, že ste o tom ešte nepočuli, aj keď ho v telefóne máte už niekoľko rokov? Jednoducho preto, že ste si nenainštalovali žiadnu aplikáciu, kde by Google našiel vírus. Aj to snáď hovorí o bezpečnosti používania Android zariadení.

Najlepšie na tejto funkcií je, že neskenuje iba aplikácie nainštalované cez Obchod Play, ale aj APK súbory stiahnuté z iných zdrojov. Google porovnáva tieto súbory s databázou hrozieb, ktorú má k dispozícii a hľadá zhody.

virus-android-bezpecnost-titulka

Toto riešenie od Google je také užitočné, že zabráni aj veľkým bezpečnostným hrozbám. Jednou z najväčších v poslednom čase bol Quadrooter. Google jednoznačne tvrdí, že pokiaľ ste skener vírusov vo svojom zariadení nedeaktivovali, Quadrooter vás nikdy nemohol ohroziť.

eJe ale pravda, že tento skener nezabráni inštalácii úplne všetkých aplikácií s nechceným správaním. V teste portálu Android Pit sa na telefón podarilo nainštalovať aplikáciu obsahujúcu adware bez toho, aby na to zabudovaný skener vírusov upozornil. Na druhej strane, takýto typ škodlivej aplikácie nijako priamo neohrozuje bezpečnosť zariadenia ani používateľa, a tak je možné, že skener vírusov v systéme Android je nastavený tak, aby takýto typ aplikácie púšťal.

Najnovšie bezpečnostné aktualizácie

Včasné aktualizovanie aplikácií a systému má celý rad výhod. Jednou z nich je aj fakt, že práve aktualizácie sú spôsobom, akým vývojári odpovedajú na nové bezpečnostné hrozby. A nie len to – prostredníctvom aktualizácií môžu aplikáciu či systém zabezpečiť ešte pred tým, ako sa hrozba objaví.

bezpecnost-zelena-titulka

Google má vlastný systém pravidelného uvoľňovania bezpečnostných aktualizácií. Majitelia Nexus a Pixel smartfónov majú to šťastie, že novú aktualizáciu obdržia každý mesiac, prípadne aj výnimočne v prípade veľkej hrozby.

Podobný systém aktualizácií implementovali aj iní výrobcovia, ako napríklad Samsung či OnePlus. Stále sa ale nájde veľa takých, ktorí svoje aktualizácie uvoľňujú iba niekoľkokrát ročne. Aj napriek tomu platí, že bezpečnostné vylepšenia sú veľmi dôležitou súčasťou aktualizácií a ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo si update vôbec nainštalovať.

Bezpečnostné aplikácie

Samozrejme, pri debate o bezpečnosti systému Android nesmieme v žiadnom prípade zabudnúť ani na antivírusové aplikácie, ktorých je pre Android dostupných hneď niekoľko.

To najobjektívnejšie, čo môžeme o týchto aplikáciách povedať je, že určite môžu prispieť k bezpečnosti vášho zariadenia. Úplne inou témou je, či sú aj naozaj nutné.

eset

Ak neinštalujete aplikácie z neoverených zdrojov a nesťahujete do svojich mobilných zariadení súbory z rôznych neoverených stránok či z mailov od neznámych odosielateľov, šanca akéhokoľvek preniknutia vírusu do vášho zariadenia je veľmi malá.

Antivírusové aplikácie pritom pomerne často označia za potenciálne nebezpečnú aj aplikáciu, ktorá v skutočnosti nebezpečná nie je. Môžu tak používanie zariadenia poriadne znepríjemniť.

Na druhej strane, bezpečnostné aplikácie od veľkých firiem ako ESET či Avast dnes obsahujú množstvo extra funkcií, vďaka ktorým je ich použitie určite rozumné. Či už ide o schopnosť nájsť stratené zariadenie alebo schopnosť identifikovať aplikácie s určitými oprávneniami a tieto oprávnenia im odobrať, tieto aplikácie určite plnia svoj účel. Väčšina používateľov ale nikdy neocení ich reálne antivírusové schopnosti, pretože nikdy nepríde o kontaktu s vírusom.

Najlepší je zdravý rozum

Všetko to končí tam, kde sme tento článok začali. Používajte svoj rozum, neinštalujte aplikácie ledabolo z neoverených zdrojov a v noci budete môcť spávať bez nočných môr spojených vírusom vo vašom Androide. Ak patríte medzi tých používateľov, ktorí si všetky aplikácie inštalujú z obchodu Play, jednoducho sa ubezpečte, že máte zakázanú inštaláciu z neoverených zdrojov. Túto možnosť nájdete v nastaveniach bezpečnosti vášho systému.

Ďalšiu užitočnú možnosť nájdete v nastaveniach v časti Google. Tu kliknite na nastavenia bezpečnosti a možnosť overovania aplikácií. Uistite sa, že máte označenú možnosť pravidelného kontrolovania aplikácií vo vašom systéme a ak chcete Google pomôcť rozoznávať hrozby v aplikáciách, aktivujte aj druhú možnosť týkajúcu sa odosielania informácií pre zlepšenie tejto funkcie.

Veríme, že na vašich zariadeniach nikdy neprídete do kontaktu ani len s potenciálnou hrozbou pre systém Android. Samozrejme, nie všetky hrozby sú ukotvené v škodlivých aplikáciách z neoverených zdrojov. Niekedy je zákerná samotná služba, alebo môže dôjsť k narušeniu bezpečnosti hackerským útokom. Voči týmto hrozbám sa už tak ľahko neubránite, no ak sa budete držať našich odporúčaní, výrazne znížite akékoľvek šance na narušenie bezpečnosti vášho systému.

Zdroj: Android Pit

16.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+