MojAndroid

Online nákupy aktuálne zažívajú obrovský boom. Nespôsobujú to len predvianočné nákupy a hľadanie ideálnych darčekov či lákavé výpredaje veľkých obchodov. Na rastúcom záujme o nákup cez internet sa podpísala nepriaznivá svetová situácia a zavedené protipandemické opatrenia.

Z online obchodov sa stali útočiská, po ktorých obyvateľstvo siaha s vidinou jednoduchého, rýchleho a bezpečného spôsobu ako sa dostať k požadovanému tovaru. Namiesto to, aby človek musel behať po obchodoch, stačí otvoriť webový prehliadač a všetko potrebné nakúpiť priamo z tepla svojho domova. 

Nebezpečenstvo striehne online

Treba však myslieť na to, že tak ako väčšina vecí v živote, aj online nakupovanie má svoje úskalia. Na tie si treba dávať poriadny pozor. Obzvlášť v prípade, že pri hľadaní vytúženého tovaru prekročíte hranice známeho a zavítate do nepoznaného online obchodu.

Na internete bohužiaľ číhajú rôzne nástrahy a vašu nepozornosť sa snažia vo svoj prospech zneužiť kriminálne živly. Niektoré podvody, ktoré sa točia okolo nákupov online sú sofistikované, iné sú prosté a dajú sa ľahko identifikovať

V každom prípade, tak ako je dobré dodržiavať základné princípy bezpečného online nakupovania, rovnako dobré je mať aspoň základnú predstavu o podvodov, ktoré na vás môžu číhať na internete. Nejde len o podvodné e-shopy.

Základné princípy podvodov

Je toho celkom dosť, no v základe sa podvody točia okolo určitých spoločných princípov. Najčastejšie zneužívajú identitu osôb, prevádzok a obchodov, ktoré dobre poznáte a veríte im. Používajú ich logo a grafickú identitu, často aj webovú adresu, ktorá sa od originálu líši len veľmi jemne. 

Do balíčka je obvykle primiešaný aj nejaký ten psychologický faktor. Obvykle ide o snahu vyvolať časovú tieseň. Napríklad je v predaji posledný kus, limitovaná akcia končí už o pár minút, o tovar má záujem ďalší kupujúci, a podobne. Voči takýmto psychologickým hrám sa treba obrniť a ísť do toho s tým, že niektoré ponuky sú príliš dobré na to, aby boli pravdivé.

Dávajte si pozor na čo klikáte, kam smeruje konkrétna adresa, a s kým komunikujete. Rôzne reklamy na lukratívne výpredaje si overte aj z iných zdrojov, nielen cez sociálne siete.

Najlepšie je zamieriť priamo na oficiálnu adresu e-shopu, ktorý takúto akciu ponúka. Reklama na Facebooku totiž môže byť podvrhnutá a viesť úplne na inú adresu. 

Ak prichádza z oficiálneho profilu daného predajcu tak je riziko podvodu nízke, no podvodníci sú prešpekulovaní a nenápadnou úpravou hlavičky či písma sa dokážu veľmi efektívne vydávať za rôznych predajcov, prípadne sprostredkovateľov. 

Veľký pozor si dávajte aj na prijaté e-maily, ktoré prezentujú rôzne výpredaje a akcie. Môže ísť o takzvané phishingové e-maily. Tie sú často na nerozoznanie od originálu, no odkazy v nich vedú na pochybné/podvodné stránky či dokonca rovno platobné brány. 

Pozorne preskúmajte adresu odosielateľa (dajte si zobraziť detaily) a skúmajte aj cieľové odkazy v texte e-mailu. Z podozrivých e-mailov nesťahujte žiadne prílohy, neklikajte v nich na odkazy a už vôbec tu nevypĺňajte žiadne osobné či platobné údaje.

Odpovedzte si na základné otázky

Tie najčastejšie podvody sú relatívne jednoduché, no súčasne veľmi účinné. Preto netreba postupovať zbrklo. Radšej si dvakrát rozmyslite, či daná ponuka dáva zmysel a poriadne ju preskúmajte.

Ide o oficiálny účet? Smeruje odkaz tam, kam má? Nevyvoláva na mňa príliš veľký tlak? Nejde len o strojový preklad a zneužitie loga? Objednával som si niečo? Zaregistroval som sa v tomto obchode, ktorý sa ma snaží kontaktovať? Takto približne by mali vyzerať otázky, ktoré si pri rôznych lákavých ponukách zodpoviete v hlave ešte predtým, než sa pustíte ďalej.

Ak ste sa pošmykli, nezostaňte pasívni

Aj napriek obrovskému úsiliu sa z vás môže stať obeť. Taký už raz je dravý online svet plný lákavých ponúk. Je to veľmi nepríjemná situácia, no netreba prepadať panike a vzdať to. 

Práve naopak, v prípade, že sa stanete obeťou online podvodu nesmiete zostať pasívni. Hoci je šanca na potrestanie vinníkov mizivá, omnoho dôležitejšie ja minimalizovanie škôd voči vašej osobe. 

ESET pripravil prehľad ako postupovať pri rôznych typoch podvodov. Od podvodnej ponuky na tovar, cez neoprávnené získanie platobných údajov až po snahu o infikovanie malvérom. V spomínanom prehľade nájdete množstvo neoceniteľných rád.

Tento článok vznikol v spolupráci s

22.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+