MojAndroid

Už je tomu nejaký čas, keď som videl čaro a možnosti niektorých WiFi modulov, ktoré používa Cisco. Ich cieľom je mapovanie určenej oblasti, kde majú dosah a zbierajú dáta, ktoré sú nastavené požadovaným filtrom. Dostal som však otázku, komu to na čo bude? Viacerí to považujú za konšpiráciu a výmysel. Keďže sa v oblasti ochrany osobných údajov pohybujem už roky, videl som mnoho excesov, ktoré by tí istí ľudia hodnotili aj dnes ako vymyslenú rozprávku. No verejné WiFi hotspoty idú ďalej a už dnes, bez tohto, aby ste o tom vedeli, mapujú vaše správanie a vyhodnocujú ho. Deje sa to stále anonymne, no aj to však záleží od pohľadu každej dotknutej osoby.

Cisco city

Cisco experimentuje so svojimi modemami aktívne. Nedávna pražská akcia (Signal Festival) ukázala, že celé jej pokrytie WiFi signálom, zabezpečovala práve táto spoločnosť, na požiadanie organizátorov. Cieľom bolo vytvorenie vzorca správania sa návštevníkov, ktorých na túto akciu prišli státisíce a počet zariadení presiahol dokonca jeden milión. Cisco používa WiFi hotspot, ktorý aj bez aktívneho pripojenia k nemu, mapuje svoje okolie a dokáže v podstate neustále vyhľadávať zariadenia so zapnutou WiFi a okamžite z nich získava informácie. To, do akej hĺbky dáta bude získavať závisí od dvoch základných faktorov, tým prvým je samotný router a jeho nastavené kľúče, teda čo sa vlastne bude mapovať. No a tým druhým, je samotné WiFi zariadenie, aké dáta dokáže uvoľniť pri takomto sledovaní.

Zrejme by sme našli dve kategórie ľudí, tí ktorým by to vôbec neprekážalo alebo druhú skupinu, ktorá by nevedela odhadnúť, aké dáta sa budú bez ich súhlasu prenášať a preto by voči tomu výhrady mala. O samotnom prenose údajov sa zákazník alebo návštevník nedozvie, stačí, ak sa dostane do blízkosti WiFi zariadenia, to hneď údaje z neho dokáže získať a najmä mapuje správanie používateľa. Podľa MAC adresy, ktorú načíta sleduje kam sa pohybujete, ako dlho tam ste a aké podujatia napríklad vyhľadávate a koľko času trávite pri konkrétnej akcii. Pre organizátora veľkej kultúrnej akcie sú to dáta doslova na nezaplatenie a po skončení akcie dostane všetko podstatné v tabuľke a grafoch. Ak má napríklad 10 umelcov, dokáže presne vyhodnotiť, o ktorého bol aký záujem a to z presne určenej masy ľudí. Štatistika totiž ukazuje, že až vyše 60 % majiteľov WiFi zariadení, má toto stále zapnuté, aj keď nevyužíva verejnú sieť a pripojenie k nej.

WiFi verejný hot-spot

Ostáva však stále otvorená otázka osobných údajov a ich ochrany. Pre takéto sledovanie ľudí a ich správania nemusíte splniť žiadne špecifické podmienky. Stále sa totiž jedná o anonymné zisťovanie údajov a všetci zainteresovaní sa tvária, že k prenosu a získavaniu osobných údajov neprichádza. No ak by podľa špecifickej MAC adresy niekto bez môjho súhlasu sledoval celodennú aktivitu a moje zvyky, nebol by som nadšený. Budúcnosť ide jasne týmto smerom, veľké mestské aglomerácie budú riešiť svoje problémy práve týmto spôsobom. Zisťovanie a reagovanie na potreby likvidácie odpadov, parkovania, verejnej dopravy a mnohé iné otázky sa budú riešiť oveľa ľahšie, ak bude samospráva vedieť, ako sa jej občania správajú a čo preferujú a vyžadujú. Bude vedieť reagovať bez toho, aby robila zbytočné a nezaujímavé ankety. Postupom času sa upraví aj legislatíva, ktorá bude musieť reagovať na takéto aktivity a už teraz sú tu takéto snahy. Výsledkom bude zrejme to, že sa vám pri aktívnom WiFi v zariadení ukáže upozornenie, že k sledovaniu príde a budete mať na výber, vrátane možnosti to zakázať.

11.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+