MojAndroid

Kontrola opatrení a boj s ochorením Covid-19 ide do novej sféry. Schválená bola novela zákona, ktorá dáva Úradu verejného zdravotníctva SR prístup k našim telefónnym číslam.

Kontrola pohybu občanov

Iba nedávno sme písali o prijatom novom zákone o elektronických komunikáciách, ktorý sa v praxi ešte nestačil poriadne rozbehnúť (bude účinný od 1. februára 2022) a už je tu jeho novela. A celkom zásadná, na ktorú sa štát pripravoval dlhšie. Nové pravidlá totiž umožňujú Úradu verejného zdravotníctva SR pýtať si telefónne čísla a podľa nich vedieť identifikovať náš pobyt a pohyb cez hranicu. Novela zákona prešla vo svojom pôvodnom znení, ako bola navrhnutá Ministerstvom dopravy a výstavby SR a následne vládou.

Operátori tak budú mať novú povinnosť, na žiadosť Úradu verejného zdravotníctva SR musia do 24 hodín poskytnúť telefónne číslo toho účastníka, ktorý predtým dostal varovnú SMS, ktorá chodí od Ministerstva vnútra SR už dnes, a to pri prechode hranice. Ak sa následne občan nezaregistruje do aplikácie eHranica, nie je možné ho ďalej identifikovať a určiť, či predstavuje riziko a najmä, z akej krajiny prišiel. Operátori tak budú situáciu zachraňovať a pribudne im povinnosť v prípade, ak bude vyhlásený núdzový stav alebo aspoň mimoriadna situácia.

Úrad verejného zdravotníctva SR musí požiadať písomne a musí svoju žiadosť aj odôvodniť. Operátori musia prijať vhodné technické opatrenia na zabezpečenie ochrany dát a v takomto prípade majú právo počas už vyhláseného núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie spracúvať aj prevádzkové údaje o zákazníkovi (teda aktivity v sieti) bez jeho súhlasu. Súhlas nebudú operátori musieť získať, ak to nie je možné alebo by sa tým zmaril účel poskytovania týchto dát ďalej Úradu verejného zdravotníctva SR. Tým sa v praxi myslí najmä zachovanie lehoty 24 hodín, ktorá je krátka a súhlas sa proste nemusí podariť získať (pri sobote alebo voľnom dni musí operátor reagovať do najbližšieho pracovného dňa).

covid-19
Zdroj: Pexels.com

Ako zákazník sa teda v prvom kroku, ak operátor odo mňa súhlas nestihne získať alebo získanie nebude možné, nedozviem, že moje dáta prúdia k inému subjektu. Novela zákona zavádza však pre operátora povinnosť, že „bezodkladne po tom, čo pominie dôvod na ich spracúvanie, podnik písomne informuje dotknutého účastníka o zničení údajov a o tom, aké údaje o ňom spracúval.“ Ak však stihne Úrad verejného zdravotníctva získané dáta aj využiť, tak skôr, ako mi dá vedieť môj operátor, bude ma kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR, pretože to je cieľ tejto novely.

Taktiež je tu nová povinnosť a informácia od Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá smeruje k zákazníkovi operátora, pričom je možné tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať po nevyhnutný čas, najdlhšie po dobu60 dní odo dňa ich poskytnutia podnikom; po uplynutí tejto doby Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky tieto údaje bezodkladne zničí. O zničení údajov Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bezodkladne písomne alebo elektronicky informuje dotknutého účastníka pričom uvedie údaje, ktoré o ňom spracúval.

Štát musel reagovať takou úpravou, ktorá by nebola v rozpore s Ústavou SR, nakoľko aj Ústavný súd SR už pri jednom zo svojich rozhodnutí upozornil a určil limity pre takýto zásah do osobnej slobody každého občana. Nové pravidlo o poskytovaní telefónnych čísiel bude v praxi uplatňované od 1. februára 2022.

Náš tip
Súťaž: Vyhraj Samsung Galaxy A52s či licencie ESET Smart Security Premium a ESET Mobile Security
15.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+