MojAndroid

Všetci poznáme tie nepríjemné, priam až otravné telefonáty od operátorov, prípadne iných služieb, ktoré sa nám snažia niečo predať alebo sa len opýtať na náš názor. Parlament v posledných dňoch aktualizoval a pridal mnohé definície zákona o el. komunikácii. My sa dnes pozrieme na § 116 o nevyžiadanej komunikácii (predtým § 62). Zdrojom článku je novela zákona a starší zákon z roku 2011 zo stránky Slov-lex.

Novela zákona o elektronickej komunikácii: Čo pribudlo v oblasti nevyžiadanej komunikácie?

Už len pri pohľade na dĺžku paragrafu 116 v porovnaní so starším §62 vidíme, že zákon narástol o 11 odsekov. Na začiatku pribudla definícia priameho marketingu, ktorá slúži na účely zákona o nevyžiadanej komunikácie.

V treťom paragrafe, ktorý hovorí o tom, že je dovolené používanie automatických volacích a komunikačných systémov bez ľudského zásahu, telefaxu, elektronickej pošty a služby krátkych správ”, pribudla zmienka o tom, že súhlas musí byť získaný pred kontaktovaním účastníka alebo užívateľa.

Za tým nasleduje odsek, ktorý definuje, že na účely získania súhlasu je zakázané používanie vyššie spomínaných prostriedkov. Teda súhlas musí byť udelený živému človeku, ktorý s vami telefonuje alebo môže byť udelený aj písomne.

Médium so súhlasom musí následne spoločnosť archivovať po dobu aspoň 4 rokov od chvíle, kedy účastník odvolá súhlas. V čase získavania súhlasu vám musí osoba oznámiť spôsob, akým je ho možné odvolať. Následne vás musí oboznámiť o tom, že vaše odvolanie bude uchované po vyššie spomínanú dobu a musí vám aj potvrdiť odvolanie vášho súhlasu.

Vytvorí sa zoznam ľudí, ktorým firmy nebudú môcť volať

Pravdepodobne bude dostupný na stránke Úradu pre reguláciu el. komunikácie a jednoducho do neho zapíšete svoje tel. číslo. Následne, 1. alebo 16. dňa v mesiaci bude zoznam aktualizovaný a od vtedy vám nebudú môcť volať firmy venujúce sa priamemu marketingu.

Avšak, ak opäť niekde udelíte súhlas na kontaktovanie, vaše číslo bude zo zoznamu vymazané. Nič vám však nebude brániť zopakovať postup vyššie, pre pridanie čísla na spomínaný zoznam. Bude vám umožnené pridávať číslo do zoznamu opakovane.

Samsung Galaxy S21+
Zdroj: Radovan Hlôška

Osoba vykonávajúca priamy marketing bude zodpovedná za to, aby pred každým telefonátom overila či číslo, na ktoré sa chystá zavolať, nie je uvedené vo vyššie spomínanom zozname. Navyše, toto overenie nebude zadarmo.

Čísla, z ktorých sa vykonáva priamy marketing, budú musieť mať špeciálnu predvoľbu, vďaka ktorej už predčasne budete vedieť, že ide o volajúceho z oblasti priameho marketingu.

Novinky pri e-mailovej komunikácii

Pri e-mailoch bude musieť byť uvedená možnosť odmietnutia používania osobných údajov na komunikáciu. Z e-mailovej správy navyše musí byť okamžite jasné, kam má príjemca zaslať žiadosť o zastavenie posielania správ a tiež musí byť uvedená totožnosť firmy.

Náš tip
Pestré Vianoce v Orange. Ponuka zariadení sa opäť rozrástla

26.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+