MojAndroid

Napriek tomu, že USB 3.1 ešte stále nie je také rozšírené, USB Implementers Forum sa už díva do ďalekej budúcnosti. Dnes totiž predstavilo USB 3.2 Gen 2×2, ktoré je oproti svojim predchodcom neporovnateľne rýchlejšie. No ako je to už zvykom, zmenou si nie zrovna šťastným spôsobom prešlo aj názvoslovie.

Nové USB sa šíria len veľmi pomaly

Napriek tomu, že sa USB-IF snaží túto technológiu stále zlepšovať a zdokonaľovať, pri výrobcoch často zlyháva snaha o rozšírenie. Tí totiž nie sú vždy pripravení a do smartfónov či notebookov sa aj dnes ešte vie dostať USB 2.0. Keď teda teraz predstavili USB 3.2 2×2, potrvá minimálne rok, než sa dostane na prvé zariadenia.

USB32_Spec_575px

Zo všetkých najrýchlejšie, na Thunderbolt sa ale neťahá

Aby ste si vedeli predstaviť, aké rýchle dokáže byť najnovšie USB 3.2 2×2, porovnáme si ho s jeho predchodcami. Oproti USB 3.0 je táto verzia až dvakrát rýchlejšia. Vďačí za to možnosti, kedy sú súčasne používané dve dráhy, každá po 10 Gb/s. Dokopy to tak dá až 20 Gb za sekundu, čo je však stále len polovičná hodnota oproti Thunderboltu. Aj tak je to ale úspech, čo sa nedá povedať o novom pomenovaní.

USB 3.2 2×2 ako pomenovanie najnovšej generácie napovedá, že tu niečo nie je v poriadku. Ešte dlho nám bude vŕtať hlavou, kto rozhodol o tom, že premenuje na USB 3.2 všetky doterajšie USB štandardy. USB 3.0, ktoré sa predtým mimochodom zmenilo na USB 3.1 Gen 1, sa teraz volá USB 3.2 Gen 1. USB 3.1 sa zmenilo na USB 3.2 Gen 2, a aby organizácia poukázala na dvojnásobnú rýchlosť, najnovší štandard sa označuje ako USB 3.2 Gen 2×2. Kompletná tabuľka starých a nových názvov spolu s inými užitočnými informáciami sa nachádza nižšie.

Staré označenie USB 3.0 USB 3.1 USB 3.2
Nové označenie USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 2×2
Marketingové označenie SuperSpeed USB SuperSpeed USB 10 Gbps SuperSpeed USB 20 Gbps
Šírka pásma 5 Gbps 10 Gbps 20 Gbps
Konektor USB-A a USB-C USB-A a USB-C iba USB-C

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Files by Google po novom podporujú prehľadávanie médií na USB OTG úložisku
Náš tip
Prichádza USB 3.2, zdvojnásobí prenosovú rýchlosť
1.3.2019
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+