MojAndroid

Organizácie USB-IF a USB 3.0 Promoter Group oznámili uvedenie nového štandardu USB 3.2, ktorého kompletné predstavenie by malo byť v septembri na USB Developer Days 2017.

Najväčšou zmenou by malo byť použitie dvoch dátových liniek namiesto jednej, čím sa zdvojnásobí rýchlosť na 20 Gbps (2.5 GB/s) cez USB kábel typu C. Keďže sa s týmto vylepšením už nejakú dobu počítalo, väčšina USB-C káblov už dve dátove linky má. Súčasné USB 3.1 káble prvej generácie teda zrýchlia z 5 Gbps na 10 Gbps a USB 3.1 káble druhej generácie potom z 10 Gbps na 20 Gbps. Súčasne USB-C konektory využívajú štyri vodiče pre prenos dát ale USB 3.1 len dva z nich. USB 3.2 teda využije všetky štyri pri zachovaní kódovania a ďalších parametrov. Vďaka tomu sa zachová kompatibilita s predchádzajúcimi generáciami, takže napríklad váš externý USB 3.0 harddisk bude fungovať ako doteraz.

Samozrejme po uvedení bude nejakú dobu trvať kým sa objavia prvé zariadenia s radičom USB 3.2 a taktiež nové USB huby nutné pre zapojenie viacerých zariadení na jeden radič. Plné rozšírenie môžme očakávať až najskôr budúci rok. Pre porovnanie USB 3.0 bolo predstavené v roku 2008 a USB 3.1 v roku 2013.

Zdroj: XDA-developers

27.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+