MojAndroid

Hoci sú USA kolískou mnohých technologických firiem, na ich území sa nachádzajú aj veľké federálne inštitúcie ako FBI, CIA či NSA. Práve tie zrejme stoja za najnovším návrhom na zákon, ktorý by nútil výrobcov smartfónov prekonať doteraz nemožné – šifrovanie na smartfónoch. Napríklad taký Apple vyhlásil, že aj keby dostal súdne nariadenie na prelomenie šifrovania v iPhone páchateľa, nedokáže to urobiť. Prístupové kľúče sa totižto nachádzajú iba v lokálnej pamäti zariadenia. Podobný princíp šifrovania používa aj Google v najnovšom Androide 6.0 Marshmallow. Do najnovších Androidov sa však dokáže po súdnom príkaze dostať. Ak však prejde návrh číslo 1681, Apple aj Google budú musieť v každom predanom zariadení ponechať “zadné dvierka”.

apple iphone 6 asamsung galaxy s5

Náš tip
Google vraj zaplatil $1 miliardu Applu, aby bol v iPhone predvoleným vyhľadávačom

Zákon tohto typu chcú presadiť zatiaľ v Kalifornii a v New Yorku, no je možné, že sa neskôr pridajú aj iné štáty, prípadne budú prípady z týchto krajín použité po schválení ako právny precedens. Pokiaľ zákon prejde schvaľovaním a podpíše ho kalifornský guvernér Jerry Brown, Apple aj Google budú musieť na území Kalifornie ponúknuť súkromné dáta súdu vždy, keď si to vyžiada. Za každý smartfón, ktorý spoločnosti nebudú vedieť “dešifrovať”, budú pokutované sumou 2500 dolárov. Riešením však môže byť aj to, že spoločnosti jednoducho prestanú predávať smartfóny spadajúce pod nový zákon v krajinách, kde platí. Tak či onak, najviac budú trpieť samotní používatelia. Tí totižto buď prídu o istotu ich súkromia, alebo si nebudú môcť kupovať nové modely smartfónov. Veríme, že vyhrá zdravý rozum a návrh na nový zákon v dvoch amerických štátoch neprejde.

Zdroj: CNET

23.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+