V technologických kruhoch je jednou z najviac diskutovaných tém súčastnosti spor medzi políciou v USA a spoločnosťou Apple, ktorá sa rozhodla nesprístupniť dáta z iPhone-u na účely dokazovania trestného činu na súde. Na stranu spoločnosti Apple sa postavili aj ďalšie zvučné spoločnosti ako Google, Facebook, či Snapchat, ktoré tvrdia, že prvoradým je súkromie používateľov, ktoré sa ony rozhodli za každú cenu chrániť. Zdá sa však, že polícia chce mať nad smartfónmi stále väčšiu kontrolu. Najnovšie sa hovorí o tom, že policajti budú po nehode skúmať mobilné zariadenia, či vodič v čase nehody nevolal alebo nepísal SMS.
S týmto návrhom prišla polícia v americkom štáte New York. V roku 2015 totižto narástol počet nehôd v tomto štáte až o 8%, pričom veľké množstvo z nich zavinilo práve používanie mobilných zariadení za volantom. Newyorská polícia chce vytvoriť akýsi skener smartfónov, ktorý nazvala Textalyzer. Ten bude môcť pristupovať k smartfónu vodiča po nehode a bude môcť analyzovať, či v jej čase nepísal SMS alebo nevolal. Okrem toho však systém bude vedieť detegovať aj akúkoľvek inú aktivitu na zariadení, ktorá nie je za volantom v štáte New York povolená.
Ak nový zákon prejde cez schvaľovací proces a získa platnosť, vodiči budú môcť odmietnuť skenovanie svojho zariadenia po nehode. Automaticky však prídu o svoj vodičský preukaz a hrozí im aj mastná pokuta. Treba si však položiť otázku, do akej miery je toto opäť útok na súkromie používateľov a či je správne, že polícia získa prístup do mobilných zariadení vodičov. V paralele s tým, aké nebezpečné je používanie smartfónu za volantom však tento zákon mnohí určite privítajú. A ako sa najjednoduchšie vyhnúť pokute a skenovaniu smartfónu? Najlepšie tak, že ho za volantom nebudete používať. A to neplatí len pre USA, ale aj pre slovenských vodičov.
Zdroj, foto: NYTimes
Ze “revolucia”! Neviem na com ficite, ale chcem to tiez! Musi to byt dobry matros…
Kamosko, ja neviem, na com ficis ty, ale uz dlhsie sledujem, ze mas nejaky psychicky problem. Kazdu vtakovinu tu hned zhejtujes, chcel by som vidiet tvoje clanky… Trosku pokory bratku by neuskodilo. Mozes skusit napisat blog, staci kliknut na tlacidlo hore, s radostou si ho precitam, ty vseved ;)
“…Kazdu vtakovinu tu hned zhejtujes…”
Mas uplnu pravdu! Kedysi toto tu bol seriozny portal, ale momentalne sa to tu hemzi “vtakovinami”.
Ked ti to tu tak vadi, tak tu nechodievaj. Kazdy druhy den tu vypisujes bludy. Daj sa liecit, priatelu…
Ked ti vadia moje komentare, tak naco ich citas? To bude asi daka zvrhla uchylka. Skus sa opytat u lekara, mozno aj to sa da liecit…
No, ale když ten mobil po nehodě restartuje, tak nic nezjistí… maximálně podle záznamů operátora pokud volal nebo psal sms.
Vsak cas SMS aj hovoru sa uklada v mobile, aj po restarte to tam najdes :) a takisto vsetky soc.siete ukladaju timestamp, takze sa to da aj neskor dokazat :)
No myslel jsem, že tohle smaže a pak už zůstanou jen logy, které se promažou restartem.
USA a že slobodná krajina :D :D :D
Tvrdi kto?
ako mi dokazu pisanie sms? ako mi dokazu volanie? nerozumie. telefon sa registruje na bts vtedy kedy potrebuje. smsm viem nadiktovat a telefon ani nechytim, detto hovor.a pisanie sms do odoslanie nie je detekovane sietou a telefon neuklada cas rozpisania sms. naviac ovela viac ako sms ficia teraz data, tada viber, whatsapp, fb… to nedetekuju nijak. je to iba send/recieve data…a to sa moze aktualizovat aj appka s pocacsim ci majilbox.
naviac na hovor viem odpovedat hlasom odosli sms “soferujem” a to predsa nemoze byt trestne.
V podstate sa to dá uplatniť iba pri tých, čo cestujú sami; akonáhle bude v aute nejaký pasažier, tak bude každý argumentovať tým, že s mobilom pracoval on…
to je teda dobra konina.. za ochranu vlastneho sukromia prijst o vodicak alebo dovolit organom sa hrabat v sukromnom mobile, a teraz si vyber :D. US vazne nepozna hranic chrapunstva, nestaci ze osahavaju ludom na letisku genitalie este sa budu hrabat aj v mobiloch. zboznujem taketo “revolucne” napady slabomyslenych politikov, aspon vidno kde Fico s Kalinakom beru inspiraciu :D radsej keby posunuli hranicu pre vodicaky na aspon 21, tak ako maju s chlastom ;) to by znizilo nehody a viac ako 8%. tiez by ma zaujimalo odkial vedia ze je to prave 8% ked doteraz mobily neskenovali ;)