MojAndroid

V technologických kruhoch je jednou z najviac diskutovaných tém súčastnosti spor medzi políciou v USA a spoločnosťou Apple, ktorá sa rozhodla nesprístupniť dáta z iPhone-u na účely dokazovania trestného činu na súde. Na stranu spoločnosti Apple sa postavili aj ďalšie zvučné spoločnosti ako Google, Facebook, či Snapchat, ktoré tvrdia, že prvoradým je súkromie používateľov, ktoré sa ony rozhodli za každú cenu chrániť. Zdá sa však, že polícia chce mať nad smartfónmi stále väčšiu kontrolu. Najnovšie sa hovorí o tom, že policajti budú po nehode skúmať mobilné zariadenia, či vodič v čase nehody nevolal alebo nepísal SMS.

Náš tip
V štáte Iowa schválili vodičské preukazy vo forme mobilnej aplikácie

S týmto návrhom prišla polícia v americkom štáte New York. V roku 2015 totižto narástol počet nehôd v tomto štáte až o 8%, pričom veľké množstvo z nich zavinilo práve používanie mobilných zariadení za volantom. Newyorská polícia chce vytvoriť akýsi skener smartfónov, ktorý nazvala Textalyzer. Ten bude môcť pristupovať k smartfónu vodiča po nehode a bude môcť analyzovať, či v jej čase nepísal SMS alebo nevolal. Okrem toho však systém bude vedieť detegovať aj akúkoľvek inú aktivitu na zariadení, ktorá nie je za volantom v štáte New York povolená.

28DISTRACTED2-superJumbo

Ak nový zákon prejde cez schvaľovací proces a získa platnosť, vodiči budú môcť odmietnuť skenovanie svojho zariadenia po nehode. Automaticky však prídu o svoj vodičský preukaz a hrozí im aj mastná pokuta. Treba si však položiť otázku, do akej miery je toto opäť útok na súkromie používateľov a či je správne, že polícia získa prístup do mobilných zariadení vodičov. V paralele s tým, aké nebezpečné je používanie smartfónu za volantom však tento zákon mnohí určite privítajú. A ako sa najjednoduchšie vyhnúť pokute a skenovaniu smartfónu? Najlepšie tak, že ho za volantom nebudete používať. A to neplatí len pre USA, ale aj pre slovenských vodičov.

Zdroj, foto: NYTimes

3.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+