MojAndroid

Iowa je vo svetovom merítku veľmi vyspelým štátom. Mladí vodiči vo veku od 14 rokov smú (po súhlase zákonného zástupcu) šoférovať samostatne motorové vozidlo a po novom na to nepotrebujú ani klasický vodičský preukaz. Tamojšie ministerstvo dopravy totižto schválilo vydanie novej mobilnej aplikácie, ktorá bude slúžiť ako digitálny preukaz pre všetkých vodičov. Aplikácia bude mať hodnotu klasického ID preukazu a bude chránená heslom používateľa. Jej vydanie je naplánované na začiatok budúceho roka, avšak je otázne, či ministerstvo stihne splniť tento časový harmonogram. Momentálne sa totižto potýka s viacerými nedostatkami a problémami.

b9315421125z-1_20141208190537_000_ga09bs0br-1-0

Jedným z najväčších problémov pre vodičov zo štátu Iowa je fakt, že by policajti mohli prehliadať iný obsah ich zariadenia, keď sa vodič preukáže digitálnym vodičákom. Ministerstvo tak plánuje zamknúť obsah aplikácia na hlavnej obrazovke a krok späť ošetriť rovnakým heslom, aké bude potrebné na spustenie aplikácie. Otázky padajú aj na bezpečnosť samotnej aplikácie, šifrovanie údajov a riešenie v prípade straty, či vybitého telefónu, ktorý by vodičom mohol spôsobiť problémy. Všetci si totižto môžu vybrať, či chcú klasický vodičský preukaz alebo len jeho digitálnu podobu. Uvidíme, ako sa táto technológia usadí v praxi a ak bude úspešná, tak môžeme spoločne podať návrh do našich poslaneckých radov :-)

Zdroj: TechCrunch

15.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Petoss

  Super, takýto vodičák mi už policajti nevezmú :)

  • Daniel Kenpachi Dancike

   ti daju ban na šoferovanie :D

  • Peter Lendel

   Ale čo by nie, u nás, aj s telefónom za 600 € a ešte aj pokutu dostaneš :)

  • Jonatan666

   vziat nevezmu ale zablokuju cez net :-D

 • Róbert

  Picovina

 • phoenix155

  The DOT had set a release for the app on both iOS and Android in early 2015 … osrat ich :) ked uz tak na vsetky platformy nie?

 • ReDfOxX

  Hmmm. Nezdá sa mi to ako nejaký technologický pokrok. Skôr len spôsob ako utopiť peniaze za vývoj aplikácie a ekosystému. Žijem v UK a tu pri riadení auta nemusím so sebou nosiť vôbec žiadne doklady. Vodičák ma môže policajt akurát tak požiadať do siedmich dní predložiť na kontrolu na okresnej policajnej stanici. Cestnú daň, poistku, či iné údaje o aute si vedia zistiť na základe evidenčného čísla ešte skôr ako ma zastavia. Inak, žijem tu 10 rokov a ešte ma ani raz nezastavili.

  • Peter Jurček

   nieco na tom asi bude

  • sovi

   Je to možné, že ťa ešte nezastavili, tebars pokial viem tak v Nemecku ťa polícia tiež nezastaví, pokial si nespáchal priestupok alebo nemajú tzv. nejakú “akciu” že vtedy robia kontroly. bez vodičáku môžeš aj u nás jazdiť, tiež ho musíš potom priniesť na policajnú stanicu, ale asi to bude stáť 60€ :D neviem :) a to že si môžu skontrolovať všetky veci o aute len podla ŠPZ je super, každopádne, táto mobilná aplikácia, neviem, mne sa ten nápad nepáči moc, len potenciálne, kým to k nám príde, nás už topánky tlačiť nemusia

   • ReDfOxX

    Ono je to ešte viac premyslené. Autá tu majú počas celej doby životnosti poväčšine jedu a tú istú značku, ktorú dostanú pri prvom prihlásení. Keď teda ide človek kúpiť auto, tak len naťuká značku do web stránky napriklad AA autoklubu a za £5 si vie skontrolovať odpočty tachometru pri každoročnej MOT (STK a Emisná v jednom). Celú históriu auta. Ja som tak raz natrafil na jedno, čo malo stočených 100 000 míľ. Rovnako existuje aj SMS služba a aj mobilná aplikácia. Toto považujem za oveľa užitočnejšie využitie technológie.

  • jano

   Presne tak, načo by ti bol vodičský preukaz v mobilnej aplikácii. Podla mňa už v dnešnej dobe by to tak mohlo fungovať, však stačí že si policajt naťuká tvoje meno do systému a hneď musí vedieť, že čí máš vodičské oprávnenie alebo nie. Načo to komplikovať. Ale to by u nás nemohli dávať pokuty, keď ste si ho akurát zabudli doma. No z čoho by Ficko kradol, on radšej vyšle 20 policajných áut v jednom meste a ja sa cítim ako v policajnom štáte. A to sa vôbec nemôžem cítiť bezpečne, pretože tí policajti len merajú rýchlosť, ostatné ich nezaujíma.

   • Jonatan666

    okrem merania rychlosti som uz zazil take ze policajna hliadka sa na teba zavesi a nahodou ide presne tym smerom ako ty 20 minut :-D daju ti pokutu za nejaku doslova hovadinu a potom to ich “pomahat a chranit ” nema zmysel ked ta okradaju a tvrdia ti ze si zle soferoval …potom clovek nema chut ani jazdit. mali by v prvom rade ochranovat obcana a nie zakon …kde je spravodlivost ked niekoho biju pod kamerou tak pridu za 10 minut a ak niekto pod kamerou osti strom tak su tam do 30sekund a pytaju 60€ za to :D je to tu cele zle ludia su demotivovany…ani volit sa do parlamentu niekto schopny neda to len ako sa to vravi stale si volime mensie zlo …i ked v dnesnej dobe mam pocit ze mensie zlo uz nieje na vyber :-D

 • Samuel Slavkovský

  Ach “Mladý vodiči” … novinársky škriatok robil neplechu :)

+