Spor Huawei s USA stále neutícha. Trvá to už celý rok. Výsledkom je, že Huawei nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami. Samotných používateľov sa to dotklo najmä z pohľadu, že v smartfónoch čínskej spoločnosti sa nenachádzajú aplikácie Google na čele s obchodom Google Play. Alternatívou je obchod AppGallery, no v ňom stále chýba viacero dôležitých aplikácií.
Huawei rastie aj bez Google služieb
Portál Gizchina ale hovorí, že aj napriek tomu sa počet objednávok čínskeho výrobcu neznižuje a spoločnosť stále rastie. A malo to byť úplne naopak. Problém chýbajúcich Google služieb sa týka najmä Európy a USA, keďže my si bez nich prakticky nevieme predstaviť normálne fungovanie so smartfónom. Alternatívy ale existujú. V domovskej Číne nie je absencia Googlu žiadnym problémom, pre najväčší svetový trh Google aplikácie podstatné nie sú. Číňania využívajú vlastné alternatívy.
Americké Ministerstvo obchodu nedávno oznámilo, že všetci výrobcovia využívajúci americké technológie musia pred začatím spolupráce s Huawei získať licenciu. Aktuálny problém sa týka najmä čipsetov. Objednávka od spoločnosti TSMC za 700 miliónov USD bola z tohto dôvodu stopnutá. Výrobca totiž používa na výrobu SoC pre procesory Kirin americké technológie. Bude tak potrebovať licenciu, ktorú samozrejme nezíska.
Technologická šikana?
Generálny riaditeľ sa na margo všetkého vyjadril, že ide o technologické šikanovanie zo strany USA. Tiež spomína, že USA podceňujú čínsky technologický pokrok. Pre TSMC by bolo zrušenie spolupráce s Huawei obrovskou stratou. Huawei je druhým najväčším zákazníkom spoločnosti.
Huawei sa údajne dokáže dostať aj cez toto bremeno. Spoločnosť Foxconn je pripravená prijímať objednávky Huawei. Foxconn veľmi dobre poznáme aj na Slovensku, vyrába napríklad aj iPhony. A z dôvodu poklesu objednávok od Applu je Foxconn pripravený prijímať objednávky od iných spoločností.
Riešením môže byť aj spolupráca s MediaTekom. Čipy tohto výrobcu využívajú najmä menej známi čínski výrobcovia, ale nájdeme ich aj v niektorých u nás populárnych modeloch. Problémom môže byť, že MediaTek je vo svete vnímaný ako výrobca lacných, menej výkonných čipov. Aj keď USA sa snažia ako len vedia, vyzerá to tak, že Huawei má stále dostatok alternatív, ktoré môže využiť.