MojAndroid

Pred pár dňami sa objavili správy, že si čínska spoločnosť Huawei objednala výrobu čipov v hodnote 700 miliónov dolárov u tchajwanského výrobcu TSMC. TSMC má však údajne plnú kapacitu výrobných liniek a nemôže prijímať ďalšie objednávky. Podľa portálu GSMarena by ale za odmietnutím mala byť kauza Huawei vs USA.

Huawei čip

TSMC čipy pre nový čipset Kirin 1020 a 5G modem

Huawei si chcel od TSMC objednať 5 nm a 7 nm čipy. Čipy vyrobené 7 nm výrobným procesom mali patriť čipsetu Kirin 1020. V prípade 5 nm čipov malo ísť o čipy pre 5G modem. V piatok ale vydala americká vláda nové pravidlá, ktoré prikazujú spoločnostiam využívajúcim americké technológie a patenty získať špeciálnu licenciu pre dodávky Huawei. Neplatí to pre už existujúce objednávky. Práve to by mal byť dôvod odmietnutia objednávky Huawei. Spoločnosť Huawei túto záležitosť odmietla komentovať, zatiaľ čo TSMC ju nazvala ako čisto trhovú špekuláciu.

Špekulácia má reálny základ

Táto špekulácia je ale veľmi pravdepodobne pravdivá. Už v máji minulého roku vydalo americké ministerstvo obchodu zákaz americkým spoločnostiam predávať technológie spoločnosti Huawei. Oficiálnym dôvodom sú obvinenia zo špionáže Huawei v prospech čínskej vlády. Neoficiálnym boj o trh s mobilnými sieťami 5. generácie.

Zákaz platí aj pre amerického giganta Google, ktorý tak necertifikoval smartfóny Huawei. V dôsledku toho sú nové modely značky Huawei a Honor bez Google aplikácií a obchodu Google Play. Od minulého týždňa sa zákaz rozšíril aj na mimoamerické spoločnosti, ktoré využívajú americké patenty. V prípade, že chcú dodávať komponenty Huawei, musia získať špeciálnu licenciu.

Náš tip
Huawei Y8p: Ďalší smartfón strednej triedy v tichosti predstavený
19.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+