MojAndroid

Ak sa bližšie zaujímate o Android, zrejme vašej pozornosti neunikla výmena na jeho najvyššom poste. Na pozícii viceprezidenta pre mobilný a digitálny obsah vystriedal pomyselného otca platformy Andyho Rubina Sundar Pichai, hlavný viceprezident pre služby Chrome a Apps. Pichai tak má v súčasnosti pod palcom oba operačné systémy spoločnosti Google – mobilný Android i desktopový Chrome OS.

Keďže Google oficiálne nevysvetlil dôvody tejto výmeny, vyrojilo sa o nej viacero špekulácií. Jedna z nich hovorí, že americká spoločnosť plánuje v budúcnosti spojiť oba operačné systémy do jedného celku a preto bude odteraz obom šéfovať jeden človek. Google neskôr ústami svojich predstaviteľov vyhlásil, že k tomu nikdy nedôjde, avšak takýchto „nikdy“ sme už v mobilnom svete počuli viacero a treba ich brať s rezervou.

Andy Rubin nevedie android

Vráťme sa však späť k Pichaiovi, ktorého čaká neľahká úloha nadviazať na Rubinove úspechy. Pod jeho vedením Android prešiel oslnivým vývojom z malého nenápadného open-sourcového projektu až na najrozšírenejší mobilný operačný systém s úctyhodným 70% podielom na trhu (údaj spoločnosti Gartner). Základnou Pichaiovou povinnosťou bude teda udržať Android na súčasných pozíciách a zároveň načrtnúť stratégiu jeho ďalšieho rozvoja, čo vzhľadom k búrlivo sa vyvíjajúcemu a meniacemu mobilnému trhu nebude jednoduchá záležitosť. Napriek zdanlivo pevnej a neotrasiteľnej pozícii Androida má totiž jeho nový šéf pred sebou viacero úloh, problémov a výziev, s ktorými sa bude musieť popasovať. Poďme sa bližšie pozrieť na niektoré z nich.

Rastúca dominancia Samsungu

Vzťah medzi Androidom a Samsungom by sa dal označiť ako symbiotický. Samsung sa na prvé miesto medzi výrobcami smartfónov prepracoval hlavne vďaka Androidu; Android za svoj úspech a rozšírenie vo veľkej miere vďačí Samsungu. V mobilnom svete sa však z priateľov a spojencov rýchlo môžu stať nepriatelia a konkurenti.

Doteraz takmer idylická spolupráca dvoch gigantov môže rýchlo nabrať opačný smer, ak sa v tomto „manželstve z rozumu“ bude jedna strana cítiť ohrozená, alebo obmedzovaná. Spoločnosti Google, ktorá poskytuje Android bezplatne, sa nemusí páčiť rastúci vplyv Samsungu a jeho výrazné zisky. Juhokórejská spoločnosť veľkú časť týchto príjmov pumpuje do reklamy a masívne propaguje vlastnú značku Galaxy, ktorá začína mať rovnaký cveng ako samotná značka Android. V tejto súvislosti zaujímavo vyznieva graf, zobrazujúci počet vyhľadávaní slov „android“ a „galaxy“ vo vyhľadávači Google v USA od roku 2004 do súčasnosti:

Graf vyhľadávania slov galaxy a android

zdroj: google.com

Ak to veľmi zjednodušíme, „Galaxy“ sa pre mnohých používateľov stáva synonymom pre Android smartfón (nie je to nič nové pod slnkom, v uplynulej dekáde bola „Nokia“ pre mnohých užívateľov označením pre mobilný telefón ako taký a inú značku ani nechceli). Samsung sa tak stáva stále silnejším a nezávislejším na spoločnosti, ktorá stojí za Androidom. Odklon od Google sme mohli pozorovať aj pri predstavení Galaxy S4, kedy počas celého večera nebol spomenutý Google ani samotný Android.

V najbližšej dobe Samsung Android určite neopustí, ale trend je jednoznačný – dopĺňa doň stále viac vlastných služieb a funkcií, ktoré neraz priamo konkurujú tým od Googlu (Samsung Apps, S Voice, či nedávno predstavený S Translate). Tento vývoj môže nakoniec vyústiť až do opustenia platformy Android a prechodu na vlastný OS Tizen. V lepšom prípade sa môže stať, že Samsung bude Android výrazne upravovať na svoj obraz, podobne, ako to robí Amazon pri tabletoch Kindle. Pred Pichaiom je teda neľahká úloha zabezpečiť spoluprácu oboch spoločností tak, aby z nej naďalej obe mali osoh a nestali sa vzájomnými konkurentmi.

Celý článok si môžete prečítať vo štvrtom vydaní Android magazínu.

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

>>> Stiahnite si PDF – Apríl 2013  <<<

23.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+