MojAndroid

Jednotkou na trhu cloudových úložísk je stále Dropbox. Nedávno však vyšli najavo zaujímavé tvrdenia Edwarda Snowdena, ktorý povedal, že vaše dáta nie sú v Dropboxe bezpečné a že Dropbox dokonca spolupracuje s NSA, ktorej predáva vaše dôverné fotografie a dokumenty. Nie je isté, či sa tieto tvrdenia zakladajú na pravde, keďže spoločnosť to všetko vehementne poprela. V každom prípade máte právo na vlastný výber a ak si myslíte, že Dropbox pre vás nie je vhodný, ponúkame vám niekoľko alternatívnych cloudových úložísk.

Google Drive

Jedným z najväčších konkurentov pre obľúbený Dropbox je aj natívna cloudová služba od Google. Google Drive ponúka väčšinu funkcií Dropboxu, pričom niektoré ďalšie z neho robia ideálne úložisko pre ľudí, ktorí využívajú aj ďalšie služby internetového giganta. Na začiatok vám Drive ponúkne 15 GB úložného priestoru zdarma. Ak by vám takýto priestor nestačil, iba za 1,99$ na mesiac môžete získať ďalších 100 GB úložného priestoru. Drive myslí aj na náročnejších používateľov a za 299,99$ mesačne ponúka aj úložisko s veľkosťou až 30 TB. Každý súbor pritom môže mať veľkosť až 1 TB, vďaka čomu budete môcť nahrať do svojho Drive skutočne všetko.

drive1 drive2

Ak využívate iné služby od Google, cloudové úložisko Drive vám ponúkne aj ďalšie možnosti. Napríklad môžete využívať výhody komunikácie medzi aplikáciami Google Dokumenty, Tabuľky a Prezentácie. Do počítača si tiež môžete stiahnuť aplikáciu Drive, ktorá vytvorí synchronizovaný priečinok, do ktorého môžete jednoducho pridávať a odoberať súbory podľa vlastných potrieb. K dispozícii je aj rozšírenie pre prehliadač Chrome, pomocou ktorého je manipulácia so súbormi ešte jednoduchšia. Okrem toho, Drive je predinštalovaný na mnohých zariadeniach s Androidom, pričom väčšinou dostanete ako bonus aj niekoľko desiatok GB úložného miesta zadarmo.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Box

Ďalšou alternatívou pre cloudové úložisko môže byť aj služba Box. Tá prichádza s množstvom funkcií určených pre súkromné ako aj firemné využitie. V základnej verzii zdarma pritom ponúka Box až 10 GB voľného úložného miesta, pričom veľkosť jednotlivých súborov je limitovaná na 250 MB. Tieto hodnoty bohato dostačujú pre zálohovanie bežných fotografií, dokumentov a iných súkromných súborov. Prístup k takémuto účtu môže mať pritom iba jedna osoba. Box však ponúka hneď niekoľko variant prémiového úložného miesta. Spolu s pribúdajúcim miestom pritom pribúdajú aj ďalšie funkcie. Môžete si vytvoriť business účet s neobmedzenou kapacitou a prístupom viacerých ľudí súčasne.

box1 box2 box3

Služba umožňuje aj sledovanie aktivity jednotlivých súborov ako aj rôzne ďalšie aktivity. Aplikácia pre Android zariadenia ponúka podobné prostredie, ako konkurenčná služba Dropbox. Box pritom ponúka množstvo funkcií zameraných na zdieľanie súborov medzi viacerými užívateľmi a táto funkcionalita sa preniesla aj do mobilnej verzie služby. Ak vás služba zaujala, vyskúšať ju môžete už teraz úplne zadarmo.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

MediaFire

Zaujímavou službou s cloudovým úložiskom je aj MediaFire. Tá ponúka desktopovú aplikáciu, webové rozhranie a aj mobilnú aplikáciu, vďaka čomu budete môcť mať svoje súbory vždy po ruke. Okrem funkcií, ktoré ponúkajú aj konkurenčné služby, má MediaFire jednu veľkú výhodu. Zadarmo totiž môžete získať až 50 GB cloudového úložného priestoru. Ten sa dá získať rôznymi činnosťami, ako napríklad prepojením účtu sociálnych sietí so službou MediaFire. Množstvo voľného priestoru tiež môžete získať vďaka tomu, že sa vaši priatelia pripoja k službe na základe vášho odporúčania.

mediafire1 mediafire2 mediafire3

Ak by vám 50 GB náhodou nestačilo, môžete získať ešte oveľa viac úložného miesta. MediaFire ponúka verziu Pro a Business. Obe sú aktuálne v zľave, pričom za ne zaplatíte až o polovicu menej, ako zvyčajne. Pro verzia vám ponúkne až 1 TB úložného miesta, pričom jednotlivé súbory môžu mať až 20 GB. Upgrade na profesionálnu verziu vám sprístupní tiež ďalšie funkcie, ako napríklad sťahovanie celých priečinkov. Business verzia ponúka až do 100 TB úložného priestoru a je vhodná pre podniky a firemné využitie. Okrem ostatných funkcií je v tejto verzii možné sledovať aj rôzne štatistiky jednotlivých súborov. Za verziu Pro zaplatíte aktuálne 2,49$ na mesiac a Business verzia vás vyjde na 24,99$ mesačne.

Verzia: 4.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

OneDrive

Vlastné cloudové úložisko ponúka aj Microsoft. Ako je zrejmé, najlepšie spolupracuje práve so zariadeniami s operačným systémom Windows. Bez problémov je ho ale možné používať aj na Android zariadeniach vďaka oficiálnej OneDrive aplikácii. Tá ponúka štandardnú funkcionalitu bežných cloudov. Súbory môžete uploadovať, sťahovať a synchronizovať naprieč všetkými svojimi zariadeniami a aj bez problémov zdieľať so svojimi známymi. Aplikácia je pritom dostupná pre desktopovú verziu Windowsu, ako aj pre zariadenia s Windows Phone. Ak vlastníte zariadenie so systémom Windows 8 alebo novším, využiť môžete aj aplikáciu pre Modern UI.

onedrive1 onedrive2 onedrive3

K dispozícii máte po novom až 15 GB úložného miesta zadarmo. Ďalšie 3 GB môžete získať, ak si na niektorom zo svojich zariadení zvolíte automatické zálohovanie fotografii. Až 5 GB priestoru môžete získať za odporúčania svojím priateľom. Za každého z desiatich možných známych pritom obdržíte 500 MB navyše. K dispozícii sú, samozrejme, aj platené plány. Za 100 GB mesačne zaplatíte 1,99€, za dvojnásobok pamäte zasa 3,99€. Ak chcete používať OneDrive pre business, za 1 TB úložného miesta zaplatíte v aktuálnej zľave iba 2€ mesačne pri minimálne ročnej viazanosti. Každý ďalší gigabajt navyše vás bude stáť 0,16€ na mesiac. V špeciálnej ponuke tiež môžete dostať balíček Office 365 spolu s 1 TB priestoru za 10€ mesačne. Je teda na vás, pre ktorý plán sa rozhodnete, prípadne si vystačíte so základnými 15 GB.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Spider Oak

Ak pred všetkými funkciami cloudového úložiska uprednostňujete bezpečnosť svojich dát, určite by ste mali vyskúšať Spider Oak. Táto služba ponúka štandardné možnosti internetového úložiska, no jej najväčšou výhodou oproti konkurencii je bezpečnosť vašich dát. Aj iní poskytovatelia takýchto služieb vaše dáta šifrujú a na serveroch sú pred vonkajšími útokmi v bezpečí. Spider Oak však zabezpečí vaše súbory tak, že sa k nim nebudú môcť dostať ani samotní zamestnanci spoločnosti. Využíva k tomu tzv. prístup s nulovou znalosťou. Vaše dáta sú šifrované ešte pred tým, ako sú uložené na serveroch spoločnosti. Kľúč k dešifrovaniu je pritom iba na vašom zariadení a všetko, čo zamestnanci vo vašom účte uvidia, sú nezmyselné rady jednotiek a núl.

spideroak1 spideroak2 spideroak3

Okrem toho ale ponúka Spider Oak aj štandardné funkcie cloudového úložiska. K dispozícii je aplikácia pre počítače a aplikácia pre mobilné zariadenia. Spojazdnenie služby je pritom nutné urobiť z prostredia počítača pomocou webového prehliadača, resp. nainštalovanej aplikácie. Všetky výhody však budete môcť využívať na všetkých svojich mobilných zariadeniach. K dispozícii máte 2 GB voľného miesta, pričom za 10$ mesačne ho môžete navýšiť o ďalších 100 GB. Za 20$ máte potom 200 GB miesta a tak ďalej. Spider Oak pritom využijete tak v súkromí, ako aj vo firemnej sfére. Ak vám záleží na bezpečnosti vašich dát, možno práve táto služba je pre vás tá správna.

Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

BitCasa

Zaujímavou službou pre ukladanie vašich dát v cloude je aj BitCasa. Tá ponúka svoje služby pre bežných užívateľov, ako aj pre business zákazníkov. Na výber máte pritom jeden z viacerých plánov, pričom zadarmo môžete využívať až 10 GB úložného priestoru. Pre najnáročnejších užívateľov je potom dostupný plán s neobmedzeným cloudovým priestorom, ktorý stojí 79€ mesačne.

bitcasa-1 bitcasa-2 bitcasa-3

Aplikácia BitCasa pre Android je pritom veľmi pehľadná a užitočná. Ponúka pohľad na vaše súbory roztriedené do priečinkov. K svojím dátam môžete tiež pristupovať v závislosti od typu súboru a zobraziť si tak napríklad všetky uložené obrázky či všetku zálohovanú hudbu. Prostredie aplikácie je optimalizované pre smartfóny, rovnako ako pre tablety a zariadenia s väčšou obrazovkou. K službe Box môžete pristupovať aj z webového rozhrania na stránke bitcasa.com, rovnako zo zariadení so systémom Windows, Windows Phone, Linux, iOS, Mac a dokonca aj Firefox OS.

CertainSafe

Ak vám záleží na bezpečnosti svojich dát, okrem SpiderOak máte k dispozícii aj CertainSafe. Táto cloudová služba ponúka taký dlhý rad bezpečnostných opatrení, že iba ich vymenovanie by zabralo v tomto článku niekoľko riadkov. Vaše súbory budú pri použití cloudu od CerainSafe chránené niekoľkými vrstvami bezpečnostných prvkov a služba ako jediná na trhu ponúka bezpečnostný certifikát PCI prvej úrovne. CertainSafe sa od svojej konkurencie líši aj tým, že pre fungovanie nevyžaduje žiaden dodatočný softvér a do zariadení inštaluje iba odkaz na webovú službu.

certain-safe-1 certain-safe-2 certain-safe-3

Veľkou nevýhodou tejto služby je fakt, že neponúka žiadne úložisko úplne zadarmo. Za cca 6,50€ môžete získať 5 GB super-bezpečného cloudového úložiska, ktoré potom môžete zdieľať aj s ostatnými užívateľmi. CertainSafe tiež garantuje vrátenie peňazí v prípade nespokojnosti, takže túto službu môžete bez obáv vyskúšať aj vy. Vďaka Android aplikácii budete mať tiež možnosť vyskúšať základný plán úplne zadarmo počas 14 dní, no potom už budete musieť za službu platiť.

Cubby

Cubby sa od ostatných cloudovch služieb v tomto článku trochu líši. Rovnako ako konkurencia, aj Cubby ponúka voľné internetové úložisko, pričom v tomto prípade dostanete 5 GB priestoru zdarma. Oveľa zaujímavejšou funkciou je však priama synchronizácia priečinkov naprieč zariadeniami. Túto funkciu môžu využiť všetci užívatelia, ktorým prekážajú dátové obmedzenia cloudových úložísk. Je to ale aj ideálne riešenie pre firmy a organizácie, ktoré jednoducho odmietajú uploadovať svoje citlivé údaje na cloud.

cubby-1 cubby-2

Služba ponúka množstvo užitočných funkcií pre business zákazníkov. Môžete si označiť ktorýkoľvek priečinok v počítači ako Cubby, vďaka čomu bude synchronizovaný so službou. Vy sami potom môžete nastaviť, s ktorými užívateľmi vo vašej firme chcete tento priečinok zdieľať. K dispozícii máte aj neobmedzený zoznam revízií, vďaka čomu je Cubby ideálny riešením pre tímové úlohy a projekty. Ak vám nebude postačovať 5 GB priestoru, za 3,49€ na mesiac môžete získať až 100 GB priestoru v cloude. Cena firemných plánov začína na sume 32,99€ mesačne a k dispozícii je v tomto prípade 1 TB priestoru pre maximálne päť užívateľov.

MiMedia

Ako názov napovedá, cloudová služba MiMedia je zameraná na správu multimediálnych súborov. Nejde pritom iba o ich zálohovanie, ale aj priame používanie prostredníctvom cloudu. Môžete si tak prehrávať skladby či videá priamo z cloudu bez potreby tieto súbory sťahovať do pamäte zariadenia. Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou služby je aj inteligentné organizovanie súborov. Jednoducho tak budete mať zoskupené fotografie, videá, hudobné skladby a iné nahrávky.

mimedia-1 mimedia-2 mimedia-3

MiMedia tak môže slúžiť aj ako multimediálne centrum pre všetky vaše rodinné albumy. Zadarmo pritom môžete získať až 10 GB úložného priestoru. Ak sa vám bude služba pozdávať, môžete získať jeden z plánov pre ukladanie väčšieho množstva údajov. Za 100 GB zaplatíte ročne približne 36,60€. MiMedia tiež ponúka veľmi peknú Android aplikáciu, ktorá môže vo vašom smartfóne alebo tablete úplne nahradiť iné multimediálne aplikácie, ako napríklad Galériu.

Verzia: 1.11.0.3026
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.11.0.3026
Aktuálna cena: Zdarma

5.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+